07 Јуни, 2020
0.0515

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Објавено во: Свет 23 Април, 2019

Властите во Шри Ланка соопштија дека нападите врз цркви и хотели се одмазда за неодамнешниот напад којшто се случи врз џамија во Нов Зеланд. Се верува дека две локални исламистички групи се одговорни за нападите. Во текот на истрагата се уапсени и Сиријци.

"Истрагата откри дека терористичките напади во Шри Ланка се одмазда за нападот врз Џамија, што се случи неодамна во Нов Зеланд", рече министерот за одбрана, Руван Вијаварден, во парламентот, пренесуваат европските медиуми.

Во меѓувреме, полицијата во Шри Ланка испитува Сиријци за нападите на цркви и хотели за време на Велигден.

"Полицијата уапси сириски државјанин за сослушување", рече еден извор, но потврдија и други извори во истрагата.

Во Шри Ланка денес е Ден на жалост, семејствата ги погребуваат жртвите. Бројот на жртвите продолжува да расте. Новиот биланс на жртвите достигна бројка од  310, а над 500 луѓе беа повредени.

Американскиот Стејт департмент предупредува дека "терористичките групи" планираат нови напади врз капели и други јавни места.  Мерките за безбедност во Шри Ланка се на највисоко ниво.

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП