22 Април, 2018
0.0585

Кој лани земал фантастични 225 илјади евра месечна бруто плата?

Објавено во: Македонија 16 Декември, 2017

225 илјади евра месечна бруто плата земал работник во приватното здравство. 

На сметката на доктор од Скопје за цела година легнале 2,7 милиони евра со што тој е најплатениот Македонец за 2016 година.

Од Управата за јавни приходи посочуваат дека се повеќе се продлабочува јазот меѓу богатите и сиромашните и дека група на богати стануваат се побогати.

Директорката на УЈП Соња Лукаревска здравството, фармацијата и информатичките технологии се сектори кои земаат највисоки плати.

За потценување не се и пензионерите.

Лани највисока пензија земал исто така Скопјанец кој месечно добивал по 2.500 евра или годишно заработил 30 илјади евра.

„416.000 евра е највисокиот исплатен бонус од работен однос на годишно ниво“, покажуваат анализите на УЈП од поднесените годишни даночни пријави кои се показател за нивото на даночната свест и усогласеност на граѓаните“, вели Лукаревска.

 Скопјанец кој лани од игри на среќа остварил добивка од 447 154 евра.

Најсреќен лани бил граѓанин од Скопје кој од игри на среќа остварил 27,5 милиони денари или 447 илјади евра. 

Можеби ќе ве интересира

Најавен голем првомајски протест за стопирање на извршителите

Најавен голем првомајски протест за стопирање на извршителите

Заев за Франс прес: Блиску сме до решение кое ќе трае со векови со Грција

Заев за Франс прес: Блиску сме до решение кое ќе трае со векови со Грција

Голем пожар покрај Преспанското езеро

Голем пожар покрај Преспанското езеро

Заев тврди дека сите разговори за „Монструм“ се во СЈО

Заев тврди дека сите разговори за „Монструм“ се во СЈО

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се тргне од патот на правдата за „Монструм“

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се тргне од патот на правдата за „Монструм“

Филипче: Без вакцини нема запишување во градинка и училиште

Филипче: Без вакцини нема запишување во градинка и училиште

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

МВР со голема акција во Скопје во лов на пијани возачи

Крадци ја „пеплосале“ катната гаража Македонска фаланга

Крадци ја „пеплосале“ катната гаража Македонска фаланга

И Даниел Сервер доаѓа во Македонија

И Даниел Сервер доаѓа во Македонија