22 Јуни, 2018
0.3390
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Кој му се закани по живот на Курц кој затвора џамии?

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2018

На австрискиот канцелар, Себастијан Курц зголемено му е обезбедувањето поради закани по живот откако одлучи да затвори седум џамии и да протера имами. 

Преку социјалните мрежи на Курц му порачаа да се подготви за убиство.

„Подготви се да умреш“  или „Сакаш ли војна“, се некои од заканите, но му пишуваат и дека е ционист, дека не е христијанин, туку Евреин.

Заканувачите му пишуваат дека ќе се најде во кутија. 

Сојузната служба за заштита на уставноста и борба против тероризам покрена истрага против тие што ги пратија пораките, Обезбедувањето на канцеларот е зголемено и неговиот стан постојано го обезбедуваат „Кобри“.

Инаку, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се налути за потегот на Курц, и побара Европа, односно Германија да го смири. Тој рече дека со ова Курц може да предизвика војна меѓу крстот и полумесечината. 

Можеби ќе ве интересира

Германија препорача датум за Македонија

Германија препорача датум за Македонија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

(ВИДЕО) Свештеник удри дете на крштевка затоа што плаче

(ВИДЕО) Свештеник удри дете на крштевка затоа што плаче

КАКО ДЕТЕ ПРОДАВАЛ ПЕРЕЦИ: Денес е моќен политичар кој се противи на Западот и Европа

КАКО ДЕТЕ ПРОДАВАЛ ПЕРЕЦИ: Денес е моќен политичар кој се противи на Западот и Европа

Во Германија бизнисот се намалува ако репрезентацијата губи

Во Германија бизнисот се намалува ако репрезентацијата губи

Грушко најавува поделби во Македонија

Грушко најавува поделби во Македонија