15 Август, 2018
0.2623

Кој му се закани по живот на Курц кој затвора џамии?

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2018

На австрискиот канцелар, Себастијан Курц зголемено му е обезбедувањето поради закани по живот откако одлучи да затвори седум џамии и да протера имами. 

Преку социјалните мрежи на Курц му порачаа да се подготви за убиство.

„Подготви се да умреш“  или „Сакаш ли војна“, се некои од заканите, но му пишуваат и дека е ционист, дека не е христијанин, туку Евреин.

Заканувачите му пишуваат дека ќе се најде во кутија. 

Сојузната служба за заштита на уставноста и борба против тероризам покрена истрага против тие што ги пратија пораките, Обезбедувањето на канцеларот е зголемено и неговиот стан постојано го обезбедуваат „Кобри“.

Инаку, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се налути за потегот на Курц, и побара Европа, односно Германија да го смири. Тој рече дека со ова Курц може да предизвика војна меѓу крстот и полумесечината. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ТРАГЕДИЈАТА ВО ЏЕНОВА ВО СЛИКИ: Фотографиите доказ на целиот ужас на мостот на смртта каде загинаа 35 луѓе

(ФОТО) ТРАГЕДИЈАТА ВО ЏЕНОВА ВО СЛИКИ: Фотографиите доказ на целиот ужас на мостот на смртта каде загинаа 35 луѓе

(ВИДЕО) Азилант искасапил луѓе со нож

(ВИДЕО) Азилант искасапил луѓе со нож

Момчиња запалија 80 автомобили во различни градови

Момчиња запалија 80 автомобили во различни градови

(ВИДЕО) Колку луѓе загинаа при уривањето на мостот во Џенова?

(ВИДЕО) Колку луѓе загинаа при уривањето на мостот во Џенова?

(ВИДЕО) НАПАД ВО ЛОНДОН: Човек со автомобил удри во луѓе

(ВИДЕО) НАПАД ВО ЛОНДОН: Човек со автомобил удри во луѓе

(ВИДЕО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Сведок го опишува уривањето на мостот во Џенова како апокалиптична сцена

(ВИДЕО) МОРНИЧАВИ ГЛЕТКИ: Сведок го опишува уривањето на мостот во Џенова како апокалиптична сцена

(ВИДЕО18+) СТРАВИЧНО: Погледнете го моментот на уривање на мост во Џенова-автомобили паѓаат, луѓето врескаат

(ВИДЕО18+) СТРАВИЧНО: Погледнете го моментот на уривање на мост во Џенова-автомобили паѓаат, луѓето врескаат

Министер поднесе оставка бидејќи службениот мобилен го носел на летување

Министер поднесе оставка бидејќи службениот мобилен го носел на летување

(ВИДЕО) Жена уништила ново Ферари од 500 илјади фунти веднаш по излегување од салон

(ВИДЕО) Жена уништила ново Ферари од 500 илјади фунти веднаш по излегување од салон