19 Јануари, 2022
0.0240

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2021

Д-р Иван Шкопљанац, специјалист по пулмологија од КБЦ Сплит, заедно со тим од колеги развија метод на ултразвучно испитување на белите дробови, што може да предвиди како пациентите ќе развијат ковид при прием во болница.

„Бев распореден во ковид-центар во ноември 2020 година и бидејќи се занимавам со ултразвук на белите дробови од самиот почеток на мојата специјализација, сакав да го користам овој метод, кој неоправдано е запоставен во лекувањето на белодробните пациенти, за да видам како повеќе  можеме да им помогнеме на пациентите кој поради корона вирусот доаѓаат на лекување“, изјави тој за „Слободна Далмација“, додавајќи дека рендгенските снимки честопати не даваат доволно јасна слика, а МСКТ (скенер на граден кош) не може да се направи за толку кратко време.

Кога, со поддршка на д-р Крешимир Долиќ почнал да ги снима белите дробови со ултразвук, забележал дека може да предвиди како ќе се развие болеста.

Пациентите кои би биле примени во болница и кои биле подложени на ултразвук истиот ден имале горе-долу добра клиничка слика.

„Имаше многу пациенти кои изгледаа добро „на почетокот“ и никогаш не би рекле дека нивната состојба ќе се влоши. Луѓето би имале само мала потреба од кислород и би биле без индикации дека состојбата ќе им се влоши. „Но, само по направен ултразвук, ние гледавме дека нивната состојба може да се влоши, што би било нелогично, бидејќи според екстерниот преглед и наодите беа во навистина добра состојба“, вели д-р Шкопљанац, пренесува „нет. хр“.

Тој исто така објасни како таквата рана прогноза конкретно им помага на пациентите. По завршувањето на студијата, која траела три месеци, лекарите уште подобро знаеле како да постапат во такви ситуации.

Посебно внимание се посветува на ризичните категории пациенти

„Таквите пациенти беа префрлени на време во одделенијата поблиску до единиците за интензивна нега и на некој начин знаевме колку респиратори и уреди со висок проток на кислород можеби ни требаат. Тие беа главниот фокус на нашиот третман.  Вклучивме 133 пациенти во студијата, но продолживме да правиме ултразвучни прегледи и на сите други пациенти. Од вкупно 133, 17 за жал починаа, 14 беа на респиратор, а на апарат со висок проток на кислород, што е само чекор пред респираторот, завршија исто така 14 пациенти, вели  д-р Шкопљанац.


Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

Словенија ја зафати корона цунами

Словенија ја зафати корона цунами