21 Октомври, 2021
0.0763

КОЈ ПРЕЖИВУВА НА РЕСПИРАТОР? Познат пулмолог вели дека два критериуми се клучни

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2021

Респираторниот апарат последнава година и пол, кога пандемијата на корона вирусот го освои светот, се најде во центарот на вниманието. Досега и во светот и кај нас се говори за само малку успешно извадени пациенти од овој апарат, за жал поголем е бројот на оние кои починаа.

Д-р Татјана Радосављeвиќ, позната српска докотрка, специјалист пулмолог, објаснува како всушност работи респираторот и како докторите одлучуваат кога е време да пациентот да биде ставен на апаратот за дишење.

- Два критериуми се клучни - нагласува д-р Радосављевиќ и прецизира:

- Првиот е кога концентрацијата на кислород во крвта ќе падне под 90 проценти. Кај здравите луѓе, тоа е во просек 95-100 проценти. Вториот параметар е зголемување на бројот на вдишувања и издишувања бидејќи пациентот дише брзо обидувајќи се да стигне до воздухот. Нормалниот број на вдишувања и издишувања е 16-20 во минута. Проблемот настанува кога пациентите дишат 25, 30, 40 пати во минута.

Таа, исто така, посочува дека е исклучително важно пациентот да се поврзе со респираторот во вистинско време, ниту прерано ниту предоцна.

- Имаше приказни дека респираторот треба да се вклучи што е можно подоцна, но тоа нема никаква врска. Единствено што е важно е да се следат споменатите два параметри - вели д -р Радосављевиќ.

Ако состојбата на пациентот се влоши додека е на респиратор, пациентот има помала веројатност да преживее, сепак, постои спас ...

- Се следи состојбата на пациентот. Ако промените во белите дробови почнат да се повлекуваат, што може да се види преку сликите, тогаш пациентот има шанса полека да се ослободи од респираторот и сам да започне да дише - заклучува д -р Радосављевиќ.

Колку пациенти преживуваат

50% од оние поставени на инвазивен респиратор преживеале на почетокот на пандемијата

5-10% поставени на инвазивен респиратор преживуваат сега

-Оваа разлика се должи на фактот дека од почетокот на пандемијата се воведени нови лекови, кои понекогаш можат да ја спречат најтешката слика, и со тоа некои пациенти го избегнуваат респираторот, односно сега пациентите кои се во најлоша здравствена состојба се ставаат на респиратор, заради што стапката на преживување е ниска. Во секој случај, без респиратор нивната смртност би била 100%.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка