21 Септември, 2018
0.3080
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Кој руски потег ја „потопи“ нафтата?

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2018

Цената на нафтата продолжи да паѓа поради растечкото производство во Русија и најголеми експлоатации на тој енергент во САД во повеќе од три години.

Цената на нафтените фјучерси денеска паднала за 1,1 отсто во Њујорк после три недели последователен пад.

Американската „лесна“ нафта WTI за јулската испорака поевтинила за 69 центи на 65,05 долари за барел во Њујорк. Вкупниот обем на тргување бил за околу 17 отсто под 100 дневниот просек.

Цената на северноморската нафта „брент“ за испораките за август паднала за 72 центи на 75,74 долари за барел на лондонската берза , пренесе Блумберг.

Производството на нафта во Русија пораснало на 11,1 милиони барели дневно во почетокот на јуни, што е повеќе во однос на производството од нешто под 11 милиони барели дневно во текот на најголемиот дел на мај и над нивото договорено со членките на ОПЕК.

Можеби ќе ве интересира

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

НЕОБИЧЕН ПОДАРОК: Што му даде Ким на својот јужнокорејски колега?

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

(ВИДЕО) Путин пука со снајпер

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

Курц има џокер во Египет и ја спасува Европа од емигрантска наезда

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

(ВИДЕО) СМРТОНОСНА БУРА БЕСНЕЕ ВО ЕВРОПА: Двајца загинати, илјадници без струја

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

БУРА ВО ЕВРОПСКА ЗЕМЈА: Загина туристка и маж врз кој паднало дрво

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ ДО СОЛЗИ: Сигурно некогаш сте биле во слична ситуација

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Фатен е човекот кој ставал игли во јагоди

Оваа жена тврди дека Путин наредил да ја убијат и јавно се откажува од Русија

Оваа жена тврди дека Путин наредил да ја убијат и јавно се откажува од Русија

ЦЕЛА ДРЖАВА ВО СТРАВ: Во јагоди пронајдени игли за шиење

ЦЕЛА ДРЖАВА ВО СТРАВ: Во јагоди пронајдени игли за шиење