24 Јануари, 2020
0.0195

Кој се повлекува уште денеска: Заев со наредба бара откази од роднините на функциoнерите

Објавено во: Македонија 25 Април, 2019

Наредба да се повлечат од работните места на сите кои беа посочени од Државната комисија за спречување на корупција им даде вчера вечерта премиерот Зоран Заев додека зборуваше на предизборна трибина во Прилеп. Заев рече дека наредува оти само така ќе функционирал системот, ама не пропушти да каже дека со оглед на независноста, комисијата треба да ги посочи вработувањата поврзани со непотизам и на претходната власт.

Еве ги денеска одлуките, директно испраќам наредба до сите, веднаш да се повлечат од работните места каде што се. Само така ќе функционира системот. Државна Антикорупциска комисија е независна институција и очекувам да ги соопшти резултатите што ги најави и за другата страна оти тие беа примерот за непотизмот во државата и целото партиско, но и роднинско вработување, рече Заев.

Премиерот повика на политичка и професионална одговорност од секој што направил непотизам и го ускратил правото на граѓаните. 

Антикорупциската комисија вчера соопшти дека имало неправилности при вработувањата на сестрата на министерот за економија Крешник Бектеши, сестрата и мајката и таткото на сопругата на генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацоски, синот на пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска и и сестрата на министерот за култура Асаф Адеми.


Можеби ќе ве интересира

Земјотрес го стресе Ресен

Земјотрес го стресе Ресен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се кршат копја за Законот за ЈО, адвокатите на Јанева не се појавија на судење

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи

Заев: Не држат тезите дека преку Законот за ЈО некој се обидува да амнестира случаи

Основниот суд во Кичево му пресуди на „Ел Чека“

Основниот суд во Кичево му пресуди на „Ел Чека“

И да ми помогнат со чаша вода, ќе бидам задоволна: Атиџе Муратова пред заминувањето во Холивуд

И да ми помогнат со чаша вода, ќе бидам задоволна: Атиџе Муратова пред заминувањето во Холивуд

Германците пишуваат за отровниот воздух во Македонија

Германците пишуваат за отровниот воздух во Македонија

Очув го тепал и повредил детето на партнерката

Очув го тепал и повредил детето на партнерката

Еден болен од грип е во тешка животно загрозувачка состојба, во болница се 14-мина

Еден болен од грип е во тешка животно загрозувачка состојба, во болница се 14-мина

Мицкоски: Законот што го предлага СДСМ е неприфатлив, пак сакаат посебно обвинителство со енормно високи плати

Мицкоски: Законот што го предлага СДСМ е неприфатлив, пак сакаат посебно обвинителство со енормно високи плати