08 Март, 2021
0.0217

КОЈ СТОИ ЗАД ХАКЕРИТЕ И ШТО Е СЛЕДНО: Четврт ден не функционираат „здравство“ и „образование“

Објавено во: Македонија 27 Јули, 2020

Нов работен ден, но се уште не функиционираат интернет страниците на МИнистерството за здравство и на Министерството за образование. Сите информации таму се недостапни отакако беа цел на хакерски напад кој се случи минатата недела, а одговорноста за тоа ја презема групата која стои зад профилот „AnonOpsMKD“. 

„Сајтовите, и маил серверот се изгасени од страна на шалабајзерите што се систем админи во тие министерства“, навед профилот „AnonOpsMKD“.


Викендов тие најавија дека следна цел им се извршителите кои повторно почнаа да болкираат сметки по истекот на владината уредба која тоа го оневозможуваше за време на криза. Кои се луѓето кои хакираат, зошто го прават тоа - во јавноста има само штури информации и тоа од тие кои самите ги споделуваат на twitter. Надлежните институции немаат информации ниту пак сознанија кој е мотовот на оваа група и кога ќе одговара за делата. 

На изборниот ден беше хакиран интернет сајтот на Државната изборна комисија со што беше оневозможено следењето на резултатите, а тоа пак фрли сенка на сиот процес. Истиот ден цел беше и агрегаторот на вести тајм.мк.

Министерството за здравство објави дека нивната официјалната веб-страница не функционира, а не функционираат ниту службените мејлови на вработените во институцијата. 

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Намалена казната на Мијалков за да не падне владата

ВМРО-ДПМНЕ: Намалена казната на Мијалков за да не падне владата

Д-р. Исјановски за Фактор: 3.000-те дози од Спутник V безбедно се чуваат во поликлиниката „Јане Сандански“, имунизацијата стартува во среда

Д-р. Исјановски за Фактор: 3.000-те дози од Спутник V безбедно се чуваат во поликлиниката „Јане Сандански“, имунизацијата стартува во среда

Фотографии од запленетиот хашиш: Бил наменет за Турција

Фотографии од запленетиот хашиш: Бил наменет за Турција

Заев: Обвинителството да расчисти со „Јавна соба“

Заев: Обвинителството да расчисти со „Јавна соба“

ПРЕДЛОГ ИМА-ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 22 ДО 05 ЧАСОТ: Комисијата за заразни болести ќе каже од кој ден ќе почне и до кога ќе трае

ПРЕДЛОГ ИМА-ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 22 ДО 05 ЧАСОТ: Комисијата за заразни болести ќе каже од кој ден ќе почне и до кога ќе трае

Гаши за БГНЕС: Требаше вие први да ни доставите вакцини, а не Вучиќ

Гаши за БГНЕС: Требаше вие први да ни доставите вакцини, а не Вучиќ

Од МВР до Паркот Жена Борец: Жените ќе маршираат и за расчистување на „Јавна соба“

Од МВР до Паркот Жена Борец: Жените ќе маршираат и за расчистување на „Јавна соба“

Спасовски за 8 Март: Ќе се формира посебна полициска единица против родово насилство

Спасовски за 8 Март: Ќе се формира посебна полициска единица против родово насилство

Прашавме Македонци, Албанци, Роми што мислат за вработување во приватен сектор по етнички клуч?

Прашавме Македонци, Албанци, Роми што мислат за вработување во приватен сектор по етнички клуч?