03 Август, 2020
0.0296

Кој во Штип а кој во Гевгелија ги прави најголемите пари?

Објавено во: Економија 07 Декември, 2019

Градот под Исарот има голем бизнис потенцијал а македонскиот Лас Вегас има многу повеќе фирми што вртат милиони евра од поголеми македонски градови. Ова го покажаа анализите на Фактор кои беа меѓу најчитаните во неделата која е зад нас.

Најголемата штипска компанија лани (според остварени приходи) е КИТ ГО, ланец супермаркети претежно застапен во источните, јужните и централните региони во земјава кој оствари приход од 54,2 милиони евра. Добивката за лани изнесува 1,65 милиони евра.

Неприкосновен генератор за приходи и најголема гевгелиска компанија е „Принцесс хотел и казино“ лоциран на граничкиот премин со Грција, компанија која лани направи приход од 40,5 милиони евра приходи. Профитот изнесува  372.000 евра. Сопственици на ова казино и хотел се две компании. Едвата е регистрирана во даночниот рај во срцето на Европска Унија, а тоа е кнежевството Лихтенштајн каде е основана компанијата „Ирада“. Другиот сопственик е  „Принцесс Гроуп ДОО“ од Гевгелија.

Анализите читајте ги подолу:

Кој прави милиони евра во „Градот под Исарот“?

Кој ги врти големите пари во Гевгелија?

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Се плашат од инфлација и купуваат злато

Се плашат од инфлација и купуваат злато

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?

Граѓаните потпишуваат онлајн петиција за укинување на покачувањето на струјата

Граѓаните потпишуваат онлајн петиција за укинување на покачувањето на струјата

Граѓаните ги продаваат туристичките ваучери?

Граѓаните ги продаваат туристичките ваучери?