15 Декември, 2019
0.0344

Кој заработува од сириската нафта?

Објавено во: Економија 21 Ноември, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп очекува дека САД ќе заработи секој месец милиони долари од сириската нафта, додека нивната војска е таму. 

„Ќе ја задржиме нафтата, запаметете го тоа. Тоа ќе бидат 45 милиони долари профит месечно“, вели тој. 

Русија и сирискиот претседател Башар Асад, бурно реагираа на ова. 

„Се работи за пари и се работи за нафта. Секако дека сме лути, секој Сириец е лут. Ова е кражба“, вели Асад. 

Америка во октомври најави повлекување, но беше кажано дека ќе останат 500 војници да ги контролираат нафтените полиња. 

Тој дел е под контрола на курдските сили и тие најмногу заработуваат од нив. 

Русија за тоа време  помага на силите на сириската влада за да ја преземе контролата.  ириската влада имала приходи од нафтата и гасот, иако нивните резерви се значително помали од оние на Блискиот Исток. 

фото АП

Можеби ќе ве интересира

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Министерство за финансии: Од денес започнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

Лукаревска: До крајот на месецот граѓаните кои скенирале фискални сметки ќе добијат поврат на ДДВ

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

ПЛАТИ ВО ГЕРМАНИЈА: Лекарите заработуваат скоро пет пати повеќе од фризерите

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

MИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ: Кредитната агенција „Фич“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ВАКВО НЕШТО НЕМАЛО ОД 90-ТЕ: Политички настан доведе до скок на фунтата

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ГЕРМАНИЈА БАРА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ: Еве колку се спремни да платат

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ПРОГНОЗИ ОД ЕКСПЕРТИ: Еве што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови

Елези: Се обезбедуваат средства за реновирање на студентски домови