19 Февруари, 2019
0.3082
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Кој знае да направи приход од 1,5 милиони евра со 5 вработени во Македонија?

Објавено во: Финансии 07 Февруари, 2019

Светски познатата и призната корпорација „Мајкрософт“ на македонскиот пазар во 2017 година продала свои продукти за 1,6 милиони евра со само 5 вработени лица

„Мајкрософт“ ДООЕЛ Скопје, македонската испостава на светскиот софтверски гигант „Мајкрософт“ остварил приход од продажба во износ од 1,58 милиони евра во 2017 година, покажуваат официјалните податоци достапни во базата на Централниот регистар на Македонија (ЦРМ). Во 2017 година „Мајкрософт“ во Македонија остварил добивка од 202.200 евра и тоа е за 85 отсто подобар резултат од добивката што ја остварила македонската испостава една година претходно кога профитот достигнал 110.000 евра.

Резултатот во 2017 година „Мајкрософт“ го остварил со 5 вработени , што значи дека просечно по вработен приходот во 2017 година надминувал 300.000 евра. „Мајкрософт“ во Македонија во 2017 година го намалил својот персонал за една третина затоа што претходната година имал 8 вработени. Приходот во 2017 година во однос на претходната е намален само за 3 отсто додека трошоците во истиот споредуван период се намалени за 10 отсто.

Од билансот на состојба е значајно за истакнување тоа што износот на тековни средства на компанијата во 2017 година е значајно зголемен. Тие на крај на 2017 година надминале 742.000 евра, а претходната година биле пониски за безмалку половина милион евра. Во истиот споредуван период кај главнината и резервите на компанијата има раст за 202.200 евра (соодветно на остварената добивка) до ниво од 773.300 евра. Истовремено пораснале и обврските на компанијата за 260.000 евра до износ од 266.800 евра.

„Мајкрософт“е американска мултинационална компанија со седиште во Редмонд, Вашингтон. Мајкрософт произведува, лиценцира, продава и овозможува поддршка за компјутерски софтвер, потрошувачка електроника, персонални компјутери и сервисирање. Нивни најпознати производи се: оперативните системи „Мајкрософт виндоус“ (Microsoft Windows), комплетот „Мајкрософт Офис“ (Microsoft Office) и веб-прелистувачот „Интернет Експлорер“ (Internet Explorer). Нивните главни хардвер производи се играчката конзола „Иксбокс“ (Xbox) и серијата на таблети „Мајкрософт Сурфејс“ (Microsoft Surface). Мајкрософт е најголемиот произведувач на софтвер, сметано според приходите. Исто така, Мајкрософт е една од најважните светски компании. Мајкрософт е основан од Бил Гејтс и Пол Ален на 4 април 1975 година.

Р. Ф.

Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд