09 Декември, 2022
0.0279

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Објавено во: Свет 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателката на партијата „Браќа на Италија“ Џорџа Мелони (45), политичарка која најверојатно ќе стане првиот италијански премиер од екстремната десница по Бенито Мусолини, имаше интересен развоен пат од тинејџерски активист кој го фалеше Мусолини до фаворит да стане првата жена премиер.

Родена во Рим на 15 јануари 1977 година, Мелони пораснала во работничката област Гарбатели со нејзината мајка, откако татко ѝ ги напуштил.

Нејзината младост беше навистина закотвена на цврстата десница и меѓу скромните почетоци, клучна за нејзиниот имиџ како жена на народот, објави Би-Би-Си.

На 15-годишна возраст, таа се приклучи на Младинскиот фронт, младинското крило на неофашистичкото италијанско социјално движење (MSI), а подоцна стана претседател на студентскиот огранок на наследникот на движењето, Националната алијанса.

Основана во 2012 година, Brothers of Italy има свои политички корени во MSI.

Партијата го задржува логото на повоените екстремно десничарски партии, тробојниот пламен.

„Џорџија Мелони не сака да се откаже од симболот, бидејќи тоа е идентитет од кој не може да побегне, тоа е нејзината младост“, вели професорот по политички науки Џанлука Пасарели.

Како што рече Пасарели, нејзината партија не е фашистичка, бидејќи фашизмот значи стекнување на власт и уништување на системот, а таа нема да го направи тоа.

Тој додава дека во партијата има крила поврзани со неофашистичкото движење и дека таа секогаш „играла некако измеѓу“.

Во 2008 година, на 31-годишна возраст, Мелони стана најмладиот италијански министер досега, назначен од Силвио Берлускони во портфолиото на млади и спорт.

Откако формираше своја партија во 2012 година, таа освои само четири отсто од гласовите на претходните избори во 2018 година, за да освои повеќе од 24 отсто од гласовите на изборите во неделата.

Мелони ги поддржува традиционалните католички семејни вредности, но вели дека ќе го зачува италијанскиот закон за абортус, кој дозволува раскинување, но им дозволува на лекарите да одбијат да ги вршат.

Тој вели дека сака да им даде право на избор на жените кои мислат дека абортусот им е единствената опција.

Според Би-Би-Си, иако таа се обиде да ги увери западните сојузници на Италија со силна поддршка на проукраинската линија на владата на Марио Драги, нејзината тврдокорна конзервативна социјална политика загрижува многумина.

Одлучна и борбена додека ја критикува Европската унија, масовната имиграција и „ЛГБТ лобијата“, 45-годишната жена ги освои разочараните гласачи и изгради силен личен бренд.

„Да - на природното семејство, не - на ЛГБТ лобиите! рече Мелони како гостин на неодамнешниот митинг на шпанската крајнодесничарска партија Вокс.

Професорот Пасарели вели дека Мелони не е опасност за демократијата, туку за Европската унија, ставајќи ја во истиот калап како Марин Ле Пен и Виктор Орбан.

Во нејзината желба да стане првата жена премиер на Италија, таа го потврдила својот женски идентитет, но, според професорот Пасарели, на мачо политички начин.

За нејзините сојузници, тоа би претставувало радикална политичка промена што и е потребна на Италија, со оглед на нејзината долга економска стагнација, според Би-Би-Си.

Мелони има ќерка, родена во 2006 година, со нејзиниот партнер Андреа Џамбруно, телевизиски новинар.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака