21 Септември, 2018
0.3056
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Која е новата компанија што Apple ја купува по долго време

Објавено во: Стил 13 Март, 2018

Технолошкиот гигант Apple се реши да ја преземе компанијата Texture која има специјализирани услуги за дигитални онлајн магазини со вести и информации за сума која сигурно ќе надмине 50 милиони долари иако засега финансиските детали не ги откриваат ниту двете компании. 

Apple има околу 200 милијарди долари во кеш кои не знае на што попрво да ги потроши и вообичаено доста тешко носи одлуки кога е во прашање преземање на нови компании, а последната голема аквизиција беше кога за речиси 3 милијарди долари ја купија Beats на продуцентите Др.Дре и Џими Ајвин.

Со преземањето на Texture од Condé Nast, Hearst Magazines, Meredith Corp, News Corp и Rogers Media, Apple сака да креира сопствена содржина на вести во специјализираните магазини за своите корисници, па така договорите со издавачите ќе се менуваат и додаваат нови што секако е возбудлива информација за сите кои имаат iPhone или iPad бидејќи на располагање ќе добијат доста богат избор на квалитетни статии од реномирани интернационални медиумски брендови.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

(ФОТО) ГРАДОВИ НА ДУХОВИ ВО ЕВРОПА: Убави се, но зошто немаат жители?

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

Откриени RAM меморијата и капацитетот на батеријата на новите iPhone уреди

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ВИДЕО+ФОТО) ОД СЛЕДНАТА ГОДИНА ЛУЃЕТО ЌЕ ЛЕТААТ СО АВТОМОБИЛИ: Видете како функционираат

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) ТОП 10: Ви даваме предлози каде да патувате на есен

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

(ФОТО) СЕ ПОЈАВИ НА ИНТЕРНЕТ: Ова е совршен стан за архитектите

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

226 ДЕНА НЕ СУМ ПРОБАЛ АЛКОХОЛ: Игор Џамбазов искрен на концертот во Ѓорче

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

(ФОТО) ЅИРНЕТЕ КОЛКУ МОЌНО ИЗГЛЕДА ЈАХТАТА НА ИДНИНАТА: Ќе може да го заобиколи светот без да запира

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа

(ФОТО) РАЈ НА МAЛДИВИТЕ: Хотелска соба со која цела ноќ ќе бидете на плажа