16 Декември, 2018
0.5334
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Која е новата компанија што Apple ја купува по долго време

Објавено во: Стил 13 Март, 2018

Технолошкиот гигант Apple се реши да ја преземе компанијата Texture која има специјализирани услуги за дигитални онлајн магазини со вести и информации за сума која сигурно ќе надмине 50 милиони долари иако засега финансиските детали не ги откриваат ниту двете компании. 

Apple има околу 200 милијарди долари во кеш кои не знае на што попрво да ги потроши и вообичаено доста тешко носи одлуки кога е во прашање преземање на нови компании, а последната голема аквизиција беше кога за речиси 3 милијарди долари ја купија Beats на продуцентите Др.Дре и Џими Ајвин.

Со преземањето на Texture од Condé Nast, Hearst Magazines, Meredith Corp, News Corp и Rogers Media, Apple сака да креира сопствена содржина на вести во специјализираните магазини за своите корисници, па така договорите со издавачите ќе се менуваат и додаваат нови што секако е возбудлива информација за сите кои имаат iPhone или iPad бидејќи на располагање ќе добијат доста богат избор на квалитетни статии од реномирани интернационални медиумски брендови.

Можеби ќе ве интересира

DIY: Лесни и едноставни новогодишни честитки!

DIY: Лесни и едноставни новогодишни честитки!

Боба Живојиновиќ дојде од Мајами специјално за концертот на Брена во Скопје

Боба Живојиновиќ дојде од Мајами специјално за концертот на Брена во Скопје

Како Скопјанецот Стојче се богати од билка која ја донеле нашите предци во времето на Александар Македонски

Како Скопјанецот Стојче се богати од билка која ја донеле нашите предци во времето на Александар Македонски

(ВИДЕО) КОГА НАДЕЖТА Е ПОСИЛНА ОД БОЛЕСТА: Ова девојче прави неверојатни цртежи

(ВИДЕО) КОГА НАДЕЖТА Е ПОСИЛНА ОД БОЛЕСТА: Ова девојче прави неверојатни цртежи

(ФОТО) На кого личи Илина: Сара Мејс конечно ја покажа ќерка си

(ФОТО) На кого личи Илина: Сара Мејс конечно ја покажа ќерка си

(ВИДЕО) БОЖИЌНАТА РЕКЛАМА НА ХИТРОУ: Кадифените мечки повторно се тука

(ВИДЕО) БОЖИЌНАТА РЕКЛАМА НА ХИТРОУ: Кадифените мечки повторно се тука

(ФОТО) ИЗБЕГАЈТЕ ОД ДОМА: Градови кои се магични за дочек на Новата година

(ФОТО) ИЗБЕГАЈТЕ ОД ДОМА: Градови кои се магични за дочек на Новата година

Давид од Куманово директно од Фиџи открива како е да се живее таму

Давид од Куманово директно од Фиџи открива како е да се живее таму

(ФОТО) Еве на кого личи пејачката: Ова се мајката и сестрата на Елена Ристеска

(ФОТО) Еве на кого личи пејачката: Ова се мајката и сестрата на Елена Ристеска