22 Мај, 2018
0.3529
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Која компанија е стабилна? Овие четири знаци се показател за тоа

Објавено во: Стил 11 Септември, 2017

Пред неколку години го прашав мојот водечки инвеститор како избира во која компанија ќе инвестира. "Тоа е едноставно", рече тој. "Само ги гледам броевите". Но, бројките не покажуваат историја и морал, ниски етички стандарди, застарени технологии или лоши политики. Кога бројките почнуваат да ги рефлектираат овие промени, тогаш е премногу доцна или премногу скапо да се делува. Значи тоа ме доведе до прашањето како можеме да дознаеме дали една компанија е здрава, пишува Маргарет Хеферман за OpenForium.

Во него се наведени четири атрибути на стабилните компании.

Органски талент

Во здрави компании, вработените се многу посветени. Уште поважно, најстабилните претпријатија имаат хиерархија. Ова покажува дека луѓето се таму бидејќи растат, а не затоа што се плашат да заминат. Најимпресивната работа што некогаш сум ја видел е рецепционер кој на крајот се приклучува на екипажот", вели Хеферман. Таа можеше да го стори тоа, бидејќи растот на бизнисот создаде можност и затоа што компанијата ја охрабрува обуката и поддршката.

Конструктивни конфликти

Големите компании се соочуваат со конфликти. Нивните лидери очекуваат конфликти и дебати. Кога постои спор, тие не изгледаат шокирани или вознемирени затоа што ја поздравуваат посветеноста на конфликтот што го бараат. Најдобрите лидери намерно создаваат структура за конфликти: тие именуваат "бранител на ѓаволот", за да ги оспори критичните одлуки и да се најде најдобрата опција.

Живот надвор од канцеларија

Ако видите дека вработените остануваат доцна во канцеларијата (но тие не се зафатени) или ако вработените редовно прифаќаат дека секој ќе работи за време на викендите, компанијата има проблем. Ако, од друга страна, вработените се охрабруваат да си одат дома и да живеат надвор од канцеларијата, тие обично имаат високи нивоа на продуктивност и креативност.

Добри плати

Здравите компании плаќаат добро, но не премногу добро. Што е најважно, тие избегнуваат да се потпираат само на исплати, но ги надградуваат со дополнителни бонуси - награди, дополнително време за одмор, можности за обука или дополнителни ресурси.

Можеби ќе ве интересира

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

Од другата страна на огледалото

Од другата страна на огледалото

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа