17 Мај, 2022
0.0373

Која партија го поддржува ставот на Макрон за Македонија и Албанија?

Објавено во: Свет 25 Октомври, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и десничарите го делат ставот дека Скопје и Тирана не треба да почнат преговори со Европската Унија. 

Пратениците од партијата Движење на Макрон и десничарските популисти од групата „Идентитет и демократија“ во средата беа обединети во противењето да се отворат пристапни преговори со Македонија и Албанија, пишува денеска „Јуропијан вестерн балканс“.

Дури и политичките партнери на Макрон од групата „Обнова на Европа“ се спротивставиле на одлуката. 

Макрон можеби го освои претседателскиот мандат со ветувањата дека ќе го порази популизмот, но деновиве повеќе балкански држави го нарекуваат „европскиот Трамп“. 

Ветото на Макрон создава простор за геополитички разместувања на Балканот. 

Македонските политичари не го кријат разочарувањето.

Можеби ќе ве интересира

Подољак: Украина нема да даде ништо за да го спаси лицето на Путин

Подољак: Украина нема да даде ништо за да го спаси лицето на Путин

Дали Зеленски преку размена ќе ги спаси украинските борци од Азовстал?

Дали Зеленски преку размена ќе ги спаси украинските борци од Азовстал?

(ВИДЕО) НАПАДИ ВО ЗАПАДНА УКРАИНА: Русите ја оштетија железничката пруга во Лавов

(ВИДЕО) НАПАДИ ВО ЗАПАДНА УКРАИНА: Русите ја оштетија железничката пруга во Лавов

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА САКА ВО НАТО: Почнаа да се вооружуваат, ги чека најголемиот тест досега

УШТЕ ЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА САКА ВО НАТО: Почнаа да се вооружуваат, ги чека најголемиот тест досега

(ВИДЕО) ДОЛГА НОЌ ВО АЗОВСТАЛ-УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ПРЕНЕСЕНИ НА РУСКА ТЕРИОТОРИЈА: Нема информации дали ранетите ќе се сметаат за воени заробеници

(ВИДЕО) ДОЛГА НОЌ ВО АЗОВСТАЛ-УКРАИНСКИТЕ ВОЈНИЦИ ПРЕНЕСЕНИ НА РУСКА ТЕРИОТОРИЈА: Нема информации дали ранетите ќе се сметаат за воени заробеници

Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина

Шолц не го гледа крајот на војната во Украина во блиска иднина

Победниците на Евросонг го продаваат трофејот на аукција за приходи за војската

Победниците на Евросонг го продаваат трофејот на аукција за приходи за војската

Заврши битката за Мариупол: Украинската армија објави крај на борбените операции

Заврши битката за Мариупол: Украинската армија објави крај на борбените операции

НАД 100.000 ПОДЗЕМНИ БУНКЕРИ ВО ФИНСКА И ВО ШВЕДСКА: Со години се подготвуваат за напад од Русија

НАД 100.000 ПОДЗЕМНИ БУНКЕРИ ВО ФИНСКА И ВО ШВЕДСКА: Со години се подготвуваат за напад од Русија