19 Февруари, 2019
0.3026
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Кој/а ти е овој/оваа?!

Објавено во: Стил 11 Февруари, 2019

Пред некое време прочитав најава за статија која (парафразирам) одеше вака: “Прочитајте што велат за љубомората големите умови и после одлучете дали треба да сте љубоморни”. Искрена да бидам, ниту видов кои се големите умови, ниту прочитав што тие имале да кажат за љубомората, туку ко слеп за стап се фатив за она “одлучете дали ТРЕБА...” Јас до сега во животот не сум налетала на човек кој самостојно и свесно има одлучено да биде љубоморен или не. Башка, не станува збор за тоа дали треба да се биде љубоморен. Па по дифолт, секоја емоција која не’ прави ранливи и не’ повредува, сигурно дека не треба да се случи. Ама човечкиот ум е сепак малку повеќе од разионализирање на нештата.

Се сложувам дека љубомората е недостаток пред се’ на самодоверба. Се сложувам дека е лавиринт во кој ако навлегуваме подлабоко, може да се случи да не знаеме од каде сме дошле и каде е излезот. Но, ќе мора и вие да се сложите со мене дека веројатно не постои човек (жена или маж, сеедно), кој барем еднаш во животот не помислил (а 90% од нив и кажал) ”кој/а ти е овој/оваа?!”. Велат дека љубомората е и страв од загуба. Со ова во потполност се сложувам. Никогаш не сум била доволно самољубива за да бидам скроз опуштена дека сум најубавата, најпаметната, најсовршената за мажот кој го љубам. Свесна сум за моите години, за тоа како изгледам и ако баш сме искрени, ми се допаѓа она што го гледам во огледалото...пред се’, длабочината на погледот. Знам дека секогаш имало и ќе има жени кои ќе се поинтересни, пошармантни, посекси итн. Дали сум љубоморна на нив? Не. Сакам кога гледам дека градов ни цути од убост и младост. Дали ми било страв дека мојата љубов ќе се полакоми за тоа? Па секако (зарем очекувавте дека ќе речам не?).

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Ги презираше децата: Животната приказна на Карл Лагерфилд

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Му позирале Катрин Данев и Миранда Кер: Женски Магазин на средба со Алесандро Капочиа, фотограф на Вог

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Цел живот ми кажуваа дека се движам и се однесувам како машко: Емотивно обраќање на Тамара

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Најголем ризик е да не ризикуваме: Интервју со д-р Жарко Костиќ, мотивациски говорник

Сакаш слобода? Заслужи ја!

Сакаш слобода? Заслужи ја!

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн

Ренесанса во Маврово: Се купуваат се повеќе карти онлајн

Кој е сопругот на Елена Велевска: Од идиличен брак до семејно насилство па прошка

Кој е сопругот на Елена Велевска: Од идиличен брак до семејно насилство па прошка