20 Јули, 2019
0.0191

КОЛАПС ПРЕД БОЖИЌ: Најлош месец за Волстрит од Големата депресија

Објавено во: Финансии 25 Декември, 2018

Американските берзи ја завршија последната сесија пред Божиќ со рекорден пад, кој следи по најгубитничката недела за нив од 2008 година. Стравувањата дека блокирањето на работата на федералната влада може да продолжи и во јануари и информациите дека претседателот Доналд Трамп може да го разреши претседателот на ФЕД Џером Пауел, значително ја разнишаа довербата на пазарот.

Телефонските разговори на министерот за финансии Стивен Мнучин со менаџерите на шесте најголеми американски банки во неделата беше обид да се запрат бруталните загуби од последните денови.

Распродажбите во понеделникот доведоа до најголемите загуби на Бадник, како за Дау Џонс, така и за С&П 500, а и двата индекса се на пат да загубат повеќе од  11 отсто оваа година, што е најлош резултат од финансиската криза наваму.

Водечкиот индекс Дау Џонс отстапи со 2,9 отсто и падна под 22 илјади поени, а експертите истакнуваат дека ова е најголемото дневно намалување за време на предбожиќна сесија во историјата.

Индексот С&П 500 загуби над 2,7 отсто, достигнувајќи ниво од 2351.10 поени со пад од 20,06 отсто во однос на последното покачување. Практично сите 11 сектори на индексот се на негативна територија за декември, четвртиот квартал и целата изминатава година.

Технолошкиот показател Насдакс се намали за над 2,2 отсто.


Можеби ќе ве интересира

Цени од кои „боли“ глава

Цени од кои „боли“ глава

Сезонски работи од кои можете да заработите

Сезонски работи од кои можете да заработите

Ребалансот на буџетот се подготвува, зборот на Заев ќе е последен

Ребалансот на буџетот се подготвува, зборот на Заев ќе е последен

Колку граѓани аплицирале за социјална пензија?

Колку граѓани аплицирале за социјална пензија?

УЈП: Заклучно со 15 јули скенирани се вкупно 2,993,788 фискални сметки

УЈП: Заклучно со 15 јули скенирани се вкупно 2,993,788 фискални сметки

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки