16 Јули, 2019
0.0185

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Објавено во: Финансии 11 Декември, 2018

Најбогатите луѓе на светот потрошиле 6.6 милијарди долари на 153 недвижности, оваа година, или поточно до крајот на август, покажа истражувањето на агенцијата Најта Франка, пишува bizlife

Најголем број од овие скапи имоти се купени во Хонг Конг, каде 47 куќи се продадени  за 25 или над 25 милиони долари. На второ место е Њујорк со 39 такви купопродажби. 

Лондон лани беше прв, а сега е на трето место со 38 купопродажби. 

Додека во Лондон се намалуваат ваквите купувања, ви Хонг Конг ултрабогаташите купуваат многу. 

фото bizlife

Можеби ќе ве интересира

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

ДУИ бара од Заев да ја стави Бежовска за министер

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Поради Германците во овој српски град скокнаа цените на становите

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Мали даноци - големи неданочни и парафискални давачки

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

Аргир реименуван за директор на НЛБ Банка

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

ЕУ и за Бугарија ќе одлучува во октомври

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

За собарките од Филипини нудат 650 евра и бесплатен aвионски билет

Ова е најскапиот град на светот за странци

Ова е најскапиот град на светот за странци

Поради високите плати ова е земја од соништата

Поради високите плати ова е земја од соништата