19 Август, 2018
0.3054
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Колку фирми се блиски до функционери: Истекува рокот за газдите добитници на пари од Фонд за иновации

Објавено во: Економија 10 Август, 2018

Денеска истекува рокот од 15 дена во кој газдите на фирмите кои добија пари од Фондот заиновации требаше да достават изјава дали се поврзани со носители на јавни функции. Директорот Јован Деспотовски пред толку време изјави дека фирмите добитници се обврзани на ова откако изби скандал со поделбата на парите. Самиот тврдеше дека сопственоста не била критериум за изборот, а дека селекцијата ја вршел експертски Комитет за одобрување.Деспотовски за Фактор не откри детали, вели дека треба да сепочека сите сопственици да ги достават изјавите. Ако некоја од фирмите потврди дека на некаков начин е поврзана со поранешен или актуелен функционер, за нејзината апликација, Комитетот повторно треба да го разгледува барањето.

Ќе треба да се испита дали компаниите кои декларираат потенцијален конфликт на интерес навистина ги исполнуваат условите.

На огласот аплицираа 235 компании, а беа избрани 79. По објавувањето на резултатите од повикотбеа изнесени тврдења за злоупотреби во распределбата на грантовите на фирми поврзани со владини функционери, а Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција оформи предмет по допрен глас.

Обвинителството презема дејствија за утврдување факти во предметот, а во врска со евентуални сторени кривични дела во постапката по јавен повик за финансирање проекти во рамки на третиот столб од Планот за економски раст – прв инвестициски бран.​

Инаку Фактор уште чека одговор по барањето за пристап до информации од јавен карактер кое го испративме до Фондотза тоа кои се  луѓето кои дале позитивни оценки за проектите на кои Фондот за иновации им одобри пари за иновации и за развој. На официјалното прашање претходно од Фондот тврдеа дека немаат право да го откриваат идентитетот на надворешните експерти оти тие не потпишале согласност за тоа. Стручнаците биле вклучени во изборот во фаза наречена претселекција и поради нивните оценки проектите стасале во последниот круг за избор. Инаку конечниот збор, според правилатаго имал петчлениот Комитет за одобрување. Така останува мистерија кои се тие 80 луѓе кои биле ангажирани и платени од државниот буџет, а биле и значаен филтер кон конечниот избор.

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

РЕФЕРЕНДУМ: Eден милион од одбрана, колку пари за референдумот ќе дадат другите ресори?

АНАЛИТИЧАРСКИ ПРОГНОЗИ: Светот ќе влезе во криза, хартиените пари стануваат безвредни

АНАЛИТИЧАРСКИ ПРОГНОЗИ: Светот ќе влезе во криза, хартиените пари стануваат безвредни

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Бизнис-заедницата констатира дека влијанието на политиката е големо врз и онака кревката македонска економија

Дали доларот навистина пропаѓа?

Дали доларот навистина пропаѓа?

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

Нафтата за нив ќе биде моќно оружје за да се спротивстават на САД

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

ЛИРАТА ВО ПАД: Како заканите на Трамп ја „зашеметија“ турската валута

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

КИНА И ТУРЦИЈА НА ВРВОТ: Од каде во Македонија доаѓаат најмногу фалсификати?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Колкав девизен прилив од туризам ќе има Македонија?

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...

Барате работа? Вработуваат овие фирми ...