21 Март, 2023
0.0202

Колку гас продала Русија лани на балтичките земји?

Објавено во: Економија 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Русија минатата година им продала двојно повеќе гас на балтичките држави. 

Ова го тврдат три извори од секторот за трговија и претовар. Течниот нафтен гас се користи како моторно гориво и како извор на енергија за греење, но и како суровина во производството на други петрохемикалии и е изземен од западните санкции против Русија. „Ројтерс“ пресмета дека Русија извезла 331 илјади тони ЛНГ во Латвија, Литванија и Естонија во 2022 година. Во 2021 година испорача 159 илјади тони.

Рускиот извоз на ЛНГ во Летонија сe зголеми за 77 отсто лани, на 232.000 тони, пресмета „Ројтерс“ врз основа на изворните податоци. Извозот во Литванија беше осум и пол пати поголем од 2021 година, достигнувајќи 72 илјади тони. Извозот во Естонија ске зголеми за 42 отсто, на 27.000 тони.

Поради војната во Украина, Русија е под санции. Европа се труди што побрзо да ја намали зависноста од руски гас. 

foto freepik.com/fanijanhua

Можеби ќе ве интересира

ГАЗДИТЕ АКО ТРЕБА ЌЕ ГРАДАТ И ИНТЕРНАТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ ОД СТРАНСТВО, САМО ДА ДОЈДАТ - Ангел Димитров кажа од каде може да се увезе работна сила

ГАЗДИТЕ АКО ТРЕБА ЌЕ ГРАДАТ И ИНТЕРНАТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ ОД СТРАНСТВО, САМО ДА ДОЈДАТ - Ангел Димитров кажа од каде може да се увезе работна сила

Расте цената на златото, допрва ќе има побарувачка

Расте цената на златото, допрва ќе има побарувачка

Угостител од Истра не може да најде готвачи и келнери, платите се до 2.000 евра

Угостител од Истра не може да најде готвачи и келнери, платите се до 2.000 евра

КОГА НАЈАВА ЗА ОТКАЗ ДОБИВАШ ПРЕКУ ПОРАКА - првиот човек на „Амазон“ најави уште 9.000 отпуштања

КОГА НАЈАВА ЗА ОТКАЗ ДОБИВАШ ПРЕКУ ПОРАКА - првиот човек на „Амазон“ најави уште 9.000 отпуштања

КОЛКАВИ МЕСЕЧНИ ПАУШАЛИ ЌЕ ДОБИВААТ ДИРЕКТОРИТЕ ВО „ТЕТЕКС“ - компанијата ги објави бројките, има и мали промени во Одборот

КОЛКАВИ МЕСЕЧНИ ПАУШАЛИ ЌЕ ДОБИВААТ ДИРЕКТОРИТЕ ВО „ТЕТЕКС“ - компанијата ги објави бројките, има и мали промени во Одборот

ГЛАВЕН ДОБАВУВАЧ НА НАФТА ВО КИНА: Не е Саудиска Арабија, туку Русија

ГЛАВЕН ДОБАВУВАЧ НА НАФТА ВО КИНА: Не е Саудиска Арабија, туку Русија

КАКВА ПАЗАРНА ЕКОНОМИЈА САКАМЕ?

КАКВА ПАЗАРНА ЕКОНОМИЈА САКАМЕ?

АД Железници го доби осмиот директор за пет години

АД Железници го доби осмиот директор за пет години

Ковачевски: Нема да се враќаат пари од субвенционираната струја, договорот беше џентлменски

Ковачевски: Нема да се враќаат пари од субвенционираната струја, договорот беше џентлменски