30 Јуни, 2022
0.0280

Koлку Хрвати се борат во Азов?

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Меѓу Азовците има и Хрвати. 

Српските медиуми пишуваат дека 2.439 Хрвати се борат во единицата Азов која мораше да се предаде на руските власти. Проценките се дека досега околу 300.000 платеници се приклучиле во војната во Украина на двете страни.  Платеници има и од Косово кои имаат големо искуство во војната против Србија. Меѓу платениците според медиумските извештаи има луѓе од над 16 земји. Дел од нив загинаа или беа повредени. Можно е Русија да ја прогласи Азов за терористичка организација. 

Можеби ќе ве интересира

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

АНГЛИЧАНКА ПРОПАДНА ВО ПРОВАЛИЈА ДЛАБОКА 8 МЕТРИ, за „селифи“ ќе го изгубеше животот

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков

Румен Радев утре ќе му го додели мандатот на Кирил Петков

На атрактивните грчки острови нагло порасна бројот на инфицирани со коронавирусот

На атрактивните грчки острови нагло порасна бројот на инфицирани со коронавирусот

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Вучиќ вели дека ќе има напад на северот на Косово до 1 октомври

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Отровна змија касна жена на плажа во Сплит

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

Анкетa покажа колкав процент од Србите ги сметаат Македонците за братски народ

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

ГОЛЕМ ИЗВЕШТАЈ ОБЈАВИ ХАЛМЕД: Два смртни случаи поврзани со вакцинација, еден со АстраЗенека и вториот со Јансен

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

НА СИТЕ НИ БЕШЕ ЧУДНО ШТО ТОЈ СО ГОДИНИ Е ВО РУСИЈА, А КУЌАТА ИМ Е НЕСРЕДЕНА - со љубовникот го „забетонирале“ сопругот, а кажувала дека е во странство

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат

Брнабиќ: До крајот на денот отпремнина за 492 работници на Фиат