12 Јули, 2020
0.0648

Колку и да им вртат раце Американците, Бугарија ќе мора да го пушти гасот од „Турски тек“

Објавено во: Економија 10 Декември, 2019

Бугарите треба да го пуштат гасоводот до пролет, во спротивно ќе имаат и ладни радијатори затоа што и тие немаат алтернатива.

Точно една година од предвидувањето што ли ќе биде до крајот на оваа година и дали „Турски тек“ во Србија ќе ја доживее судбината на јужниот, или ќе влезе во Србија некаде во близина на Димитровград, Бугарија сè уште ја држи сопирачката.

„Намерно се одложува изградбата на гасоводот низ бугарска територија“, рече рускиот претседател Владимир Путин пред српските новинари во Сочи.

Сепак, како што беше ветено, Србија ќе има доволно гас. И, на крајот на краиштата, рече тој, Русија може да најде алтернатива да ја заобиколи Бугарија.

- Да почекаме да видиме како се развива овој проект. Ако Бугарите не го сакаат тоа, ние ќе најдеме начин како да го испорачаме гасот“, рече Путин.

Гасоводот „Турски тек“, се потсетуваме, се планира да оди од Русија кон Турција преку море, а потоа и кон европските клиенти. Прописниот капацитет е 15,75 милијарди кубни метри од секој крак. Првите испораки на руски гас се закажани за крајот на оваа година, односно почетокот на јануари.

Србија скоро ја заврши изградбата на својот дел од трасата. Сепак, земјата не е директно поврзана со цевката и ќе мора да почека додека соседна Бугарија не ја прошири цевката до нејзината граница.

Дури и пред една година беше јасно дека трасата на кракот на балканскиот гасовод не е клучна, туку ставот на Бугарија да дозволи турскиот проток да ја премине својата територија кон Србија. САД и Бугарија заедно го минираа Јужен тек, а Путин сега изјави дека Софија сè уште е под притисок

Во меѓувреме, бугарскиот премиер Бојко Борисов негираше дека какво било одложувања е намерно, бидејќи земјата гради просечно 5 километри гасовод дневно. Тој објасни дека Софија ја започна изградбата доцна поради задолжителните процедури и се надева дека проектот ќе биде во функција до крајот на следната година.

Во секој случај, сакала не сакала, Бугарија можеби нема да може да избере овој пат.

- Мислам дека треба да бидеме оптимисти од едноставна причина што Бугарија нема друг избор освен да минува гас низ нејзината територија колку и да им вртат Американците со рака, - рече претседателот на Асоцијацијата за гас Воислав Вулетиќ за Телеграф.

Според него, сегашната геополитичка состојба не им дозволува на соседите одлука што не им оди во прилог на Србите.

- Доколку се прекине, и видиме дека има големи шанси за прекин на снабдувањето со гас преку Украина, тогаш Бугарија нема да има ниту гас, затоа што во моментот се снабдува само преку Украина, а потоа има и гас за Грција и Македонија, не е лесно да го минира турскиот поток - вели Вулетиќ.

Според него, Бугарија ќе мора да го пушти турскиот тек напролет.

Проектот „Турски тек“ се појави како алтернатива на јужниот. Во 2014 година, Софија ја прекина работата на проектот „Јужен тек“, наведувајќи го недостигот на дозвола од ЕУ. Ова ја натера Русија да го напушти проектот во 2014 година и наместо тоа да го започне проектот Турски тек.

Можеби ќе ве интересира

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам