06 Јули, 2020
0.0328

Колку неработни денови годишно има во Германија?

Објавено во: Економија, Свет 13 Јануари, 2020

Германците кои важат за едни од највредните работници имаат 11 неработни денови, како национални празници, а по федералните држави, и локално тој број расте на 27. 

Австријците имаат 16 денови, национални празници, плус уште неколку денови кои се празнуваат локално. 

Во Шри Ланка има 25 неработни денови, а во Камбоџа дури 28. Но, оваа 2020 година, во Камбоџа бројот на празници ќе се намали на 22. 

Граѓаните на Кипар ќе имаат 15 неработни дена. 

Шпанија има само 8 национални празници, но регионално и по градови има повеќе празници. 

Можеби ќе ве интересира

Забавени се нарачките за германските фабрики

Забавени се нарачките за германските фабрики

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

СЕВЕРНА И ЈУЖНА АМЕРИКА ЌЕ БИДАТ НАЈПОГОДЕНИ: Пандемијата ќе „скрати“ 400 милиони работни места

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

Скокнаа цените на угостителските услуги, но има еден исклучок

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

ЗАКАНА ЗА ЕКОНОМИЈАТА: Германија ќе достигне невработеност од 10 отсто?

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја

Чудно толкување на Град Скопје: Нема илјада евра субвенција за инвертер ако си се греел претходно на струја

Сугарески: Тоа што го мислам за Охрид, го мислам и за Струга

Сугарески: Тоа што го мислам за Охрид, го мислам и за Струга

Дел од граѓаните уште немаат одговори на приговорите, од Финансии уверуваат - сите што заслужуваат, картичката ќе ја добијат до 18 јули

Дел од граѓаните уште немаат одговори на приговорите, од Финансии уверуваат - сите што заслужуваат, картичката ќе ја добијат до 18 јули

Од утре нови цени на горивата

Од утре нови цени на горивата

Спасовски најави платежни картички и за пензионерите и за стечајните работници

Спасовски најави платежни картички и за пензионерите и за стечајните работници