29 Јули, 2021
0.0195

Колку обвиненија се очекува да поднесе тимот на Јанева до крајот на јуни?

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2017

Специјалното јавно обвинителство до истекот на рокот до крајот на овој месец можно е да поднесе 20 обвиненија. 

Во новите обвиненија би биле скоро сите предмети за кои веќе се знае дека се во истражна постапка, како  „Тортура“ за лидерот на „Обединети за Македонија“, Љубе Бошковски, ТНТ- за уривањето на Космос  на бизнисменот Фијат Цановски, „Трезор“ кој се однесува на набавките на УБК и други.

До крајот на месецов треба да се знае колку од овие случаи ќе се најдат пред судот.

За да може СЈО да поднесува обвиненија и по истекот на рокот, односно од 1 ви јули, потребни се две третини од гласовите на пратениците во Собранието. Тоа значи дека одлуката треба да биде поддржана и од ВМРО-ДПМНЕ.

Минатата недела премиерот Зоран Заев  изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство, за да може да се продолжи мандатот на СЈО. 

„Тоа е тешка една мисија заради тоа што нашите политички опоненти се навистина со спротивен став од нас, но ќе се обидеме по пат на дијалог низ комисиите во Собранието да се обидеме“ - рече Заев минатата недела. 

Смета дека СЈО заслужува да си го заврши својот мандат со заклучоци согласно тоа што ќе го истражува и дека ќе го комплетира. 

Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби