19 Јануари, 2022
0.0207

КОЛКУ ШТИТАТ ДВЕ ДОЗИ ОД ТЕШКИТЕ ПОСЛЕДИЦИ НА ОМИКРОН, А КОЛКУ БУСТЕР: Хрватска ги објави најновите податоци од ЕМА

Објавено во: Балкан 14 Јануари, 2022

Хрватската Агенција за лекови и медицински помагала (ХАЛМЕД) ги објави најновите наоди на Европската агенција за лекови (ЕМА) за ефикасноста на вакцините против омикрон.

Иако варијантата омикрон се покажува како позаразна од другите варијанти на вирусот САРС-КоВ-2, студиите од Јужна Африка, Обединетото Кралство и некои земји-членки на ЕУ укажуваат на помал ризик од хоспитализација по инфекцијата со оваа варијанта, објави ХАЛМЕД.

„Врз основа на предметните студии, моментално се проценува дека варијантата омикрон претставува помеѓу една третина и една половина од ризикот во споредба со варијантата делта“, се вели во соопштението на HALMED.

„Ефикасноста на вакцината е помала со омикрон отколку со другите варијанти“.

„Неодамнешните студии покажуваат дека ефективноста на вакцината за симптоматска болест е помала со омикрон отколку со други варијанти и слабее со текот на времето.

-Сепак, сегашните студии покажуваат и дека вакцинацијата продолжува да обезбедува високо ниво на заштита од тешка болест и хоспитализација, особено кај оние кои примиле и бустер доза. Податоците од Јужна Африка покажуваат дека луѓето кои примиле две дози вакцина против Ковид-19 имаат до 70% заштита од хоспитализација. Слични податоци од Обединетото Кралство покажуваат дека, иако заштитата опаѓа неколку месеци по вакцинацијата, заштитата од хоспитализација повторно се зголемува до 90 % по примена бустер доза. ЕМА нагласува дека вакцинацијата останува клучен дел од пристапот за борба против актуелната пандемија, наведува ХАЛМЕД.


Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЗОШТО НЕ ОТИШЛЕ ВЕДНАШ ДА ГО БАРААТ, КОНСУМИРАЛ ЛИ НАРКОТИЦИ - хрватската полиција повторно ги сослушува другарите на Матеј, на распит оди и сплиќанката Маја

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ЖАЛ МИ Е ШТО НЕ СЕ ЈАВИВ, БАРЕМ ДА ГО СТОРЕВ ТОА ...- се огласи сплиќанката која Матеј ја барал последна пред да исчезне без траг

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

ПРВИ ДВА СМРТНИ СЛУЧАИ ОД ОМИКРОН ВО ЦРНА ГОРА - не биле вакцинирани

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

СЕ ОБЛЕКУВА БРЕНДИРАНО, ЖИВЕЕ НА ВИСОКА НОГА И БЕЛГРАД И Е ОМИЛЕНА ДЕСТИНАЦИЈА - што крие Маја за исчезнувањето на Матеј

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

МОРА ДА ПРЕСТАНЕМЕ ДА СЕ ФАСЦИНИРАМЕ СО БРОЈКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ - српски лекари сметаат дека пандемијата ќе заврши порано од она што мислат 99 отсто од луѓето

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Во Србија има над 18.000 заразени со корона

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

Автобус од Косово се судри со камион полн дрва кај Ќустендил

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

ВО СРБИЈА ПОЧИНА 141-ВАТА ЛЕКАРКА ЖРТВА НА КОВИД - д-р Ана Чопорда работела во црвената зона и покрај нејзината тешка болест

Словенија ја зафати корона цунами

Словенија ја зафати корона цунами