21 Март, 2023
0.0201

Колку странци загинаа во земјотресот во Турција?

Објавено во: Свет 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Бројот жртви од земјотресот во Турција се искачи над 49.500 луѓе, а близу 7.000 се странци. 

Податоците покажуваат дека меѓу загинатите 6.807 се странски државјани. Нема многу детали од кои земји се странците, но она што е познато е дека има голем број бегалци од соседната Сирија.  Земјотреси  од 7,7 и 7,6 степени на 6-ти февруари ја погодија провинцијата Кахраманмараш во југоисточна Турција. Потресите стресоа 11 провинции во земјата и соседните држави, вклучително и Сирија.

Вкупната штета од катастрофата, надмина 105 милијарди долари. Материјалните загуби може да достигнат 9 отсто од проектираниот бруто национален приход на Турција во 2023 година. 

Луѓето кои останаа без домови се сместија во шатори, но таму имаше поплави и жртви. 

Денеска на централна Турција имало повеќе послаби земјотреси, како и на границата меѓу Турција и Сирија. 

Можеби ќе ве интересира

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Потона рејтингот на Макрон

Потона рејтингот на Макрон

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење