26 Септември, 2022
0.0370

Колку заработуваат директорите на банките во Германија, а колку земаат тие што менаџираат со јавните претпријатија

Објавено во: Економија 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Директорите на банките во Германија заработуваат најмногу на општинско ниво, покажува истражувањето на Универзитетот Цепелин во Фридрихсхафен, пишуваат германските медиуми.

Лидерите на финансиските институции заработуваат во просек по 373.000 евра годишно. Менаџерите на Шпаркасе банка со над 670 вработени во просек добиваат дури 466.000 евра. Директорите на државните банки чуваат повеќе од тоа во своите џебови, а во просек заработуваат околу 500.000 евра годишно, пишува Пословни дневник.

Во студијата било наведено дека директорите на болниците заработуваат 236.000 евра, а на комуналните и водоводните претпријатија околу 234.000 евра.

Според германските медиуми, студијата на Универзитетот Цепелин дава увид во структурата на платите на вработените во јавните претпријатија.

Тимот на автори предводен од економистот Улф Папенфус пишува дека само 22 отсто од општинските претпријатија ги објавуваат платите на нивните директори, додека таа бројка за јавните претпријатија на државно и регионално ниво е најмалку 44 отсто.

Генерално, авторите ги оценија податоците за платите за 1.140 фирми од моментално достапната финансиска 2020 година.

Папенфус за германските медиуми изјави дека се надева на поголема транспарентност на јавните претпријатија, пренесува Феникс магазин.


Фото: Freepik

Можеби ќе ве интересира

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

Германската RWE и емиратската ADNOC склучија договор за испорака на гас

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ? Цената на нафтата продолжува да паѓа - поради ова целиот свет е во паника

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ЕКОНОМИЈАТА НИКОГАШ НЕ Е ЗДОДЕВНА ВО ФАКТОР - 10 години ексклузивни и проверени бизнис вести, 10 ГОДИНИ ДОВЕРБА

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

ДАУТИ БИЗНИС ФОРУМ

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Ковачевски: Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

Кина се отвора кон светот за инвестирање, корист од тоа ќе има целото човештво

ПОРАДИ КРИЗАТА ОВОЈ БИЗНИС ОСТВАРУВА СЕРИОЗНИ ПРОФИТИ - заложниците имаат полни раце работа, луѓето оставаат прстени, ѓердани, Ролекси....

ПОРАДИ КРИЗАТА ОВОЈ БИЗНИС ОСТВАРУВА СЕРИОЗНИ ПРОФИТИ - заложниците имаат полни раце работа, луѓето оставаат прстени, ѓердани, Ролекси....