26 Мај, 2020
0.0396

Колкумина дојдоа на протестот: Затворени централни улици во Белград поради „1 од 5 милиони“

Објавено во: Балкан 13 Април, 2019

Пред Собранието на Србија почна протестот „1 од 5 милиони“, собир на граѓани и опозицијата „Сите како еден“.

Протестот почнал со химната на Србија и песната на Владислав Петковиќ Дисо „Наши денови“, која ја рецитирал актерот Хаџи Ненад Маричиќ.

На протестот дошле и луѓе од други градови во Србија. Според првични проценки на српското МВР пред собранието се собрале помеѓу 7 300 и 7500 луѓе од цела Србија.

Учесниците на протестот носат српски знамиња и транспаренти на кои покрај задолжителното „Еден од пет милиони“, го пишува и градот од кој дошле.

Пред Собранието на Србија се и Драган Џилас, Вук Јеремиќ, Борис Тадиќ, Зоран Лутовац, Никола Јовановиќ и Радо Трајковиќ, пишува Б92.

Прв говорник е професорот Чедомир Чупиќ кој рекол дека Србија треба да се ослободи а отпорот дека нема цена.


Foto>Tanjug

Можеби ќе ве интересира

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Угостителството започна со работа во Грција

Угостителството започна со работа во Грција

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат