15 Јули, 2020
0.0255

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ГО ЗАВРШИ СОСТАНОКОТ: Нема карантин, само масовно тестирање во Штип

Објавено во: Македонија 02 Јуни, 2020

Заврши денешниот состанок на Комисијата за заразни болести, од каде за Фактор информираат дека не се предложени карантински мерки за Штип. Иако низ градот се шират шпекулации дека бројот на новозаразени достигнал над 60, сепак, утврдено е дека бројот е многу помал од вчерашниот кој изнесуваше 27. Велат дека состојбата ја следат од час во час и освен што во моментов се затворени петте конфекциски фабрики, од каде е и кластерот на новозаразените, нема одлука за драконски мерки, односно градот да се стави под карантин.

Градоначалникот Благој Бочварски за Фактор потврди дека од денеска почнува и масовниот скрининг во Штип, за што градот доби и дополнителна кадровска помош, односно зголемен е бројот на техничарите од другите Центри за јавно здравје, не само од штипскиот. Се тестираат вработените во конфекциите, за денеска се планирани дури 200 тестови, а најдоцна до сабота тестирањата треба да завршат.

-Денеска имаме и добри вести. Дел од првите заболени од овој втор бран што го погоди Штип се веќе со негативни тестови. Тие треба да направат уште еден тест по неколку дена и доколку и тие резултати бидат негативни, ќе бидат регистрирани како излакувани, вели Бочварски, за Фактор.

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

ДИК: 23.81 отсто е излезноста во земјава до 13 часот

ДИК: 23.81 отсто е излезноста во земјава до 13 часот

Панчевски e во Шутка

Панчевски e во Шутка

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

Највисока излезност е регистрирана во Новаци

Највисока излезност е регистрирана во Новаци

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ТВРДИ: Нема рестриктивни мерки по изборите, со ваква дисциплина нема да имаме никаков проблем

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ТВРДИ: Нема рестриктивни мерки по изборите, со ваква дисциплина нема да имаме никаков проблем

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

РЕДИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ ВО ШТИП: Излезеноста на сите ИМ до 11.00 е околу 14 отсто

РЕДИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ ВО ШТИП: Излезеноста на сите ИМ до 11.00 е околу 14 отсто