15 Јануари, 2021
0.0221

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ТВРДИ: Нема рестриктивни мерки по изборите, со ваква дисциплина нема да имаме никаков проблем

Објавено во: Македонија 15 Јули, 2020

Членовите на Комисијата за заразни болести не планира да препорачува воведување на дополнителни рестриктивни мерки по изборите. За Фактор велат дека се фокусирани на иднината, односно на есенските месеци, но засега епидемиолошката состојба укажува дека нема да планираат да се воведе полициски час во земјава во ниту еден град.

-Од она што го гледаме денеска на терен, изборниот процес воопшто нема да предизвика зголемување на бројот на новозаразени. Дури можеме да кажеме дека граѓаните денеска многу подисциплинирано се однесуваат отколку во изминатиот период. Ако и понатаму се продолжи со носењето на маските, во секојдневниот живот, на улица, во маркети, на пазарите, да нема собири, бројот на новозаразени ќе оди во надолна линија, епидемиолошката крива ќе паѓа, велат од Комисијата за заразни болести.

Оттаму и посочуваат дека ќе сторат сè за да новата учебна година децата ја започнат во училишните клупи. Велат дека ќе ги следат примерите од странство кои дадоа добри резултати и дека ќе изнајдат најдобор решение за да образованието продолжи со физичко присуство. Очекуваат протоколи за безбедно одење во школо од Минситерството за образование, а потоа заеднички да донесат заклучок како ќе се изведува наставата во новата учебна година.

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Битола има најдебела снежна покривка

Битола има најдебела снежна покривка

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

ЗНАЕМЕ КОИ СТЕ, АГЕНТИТЕ ЌЕ ВЕ ПРОНАЈДАТ - порака од директорот на ФБИ до 200 осомничени кои упаднаа во Капитол

ЗНАЕМЕ КОИ СТЕ, АГЕНТИТЕ ЌЕ ВЕ ПРОНАЈДАТ - порака од директорот на ФБИ до 200 осомничени кои упаднаа во Капитол

Спасовски: Вевчанци сакаa инцидент и политичко внимание

Спасовски: Вевчанци сакаa инцидент и политичко внимание

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЦА: Можност сите деца да добијат врвна грижа и во пандемиски услови

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЦА: Можност сите деца да добијат врвна грижа и во пандемиски услови

Даштевски: Наше е да ја почнеме набавката на „фингерпринт“ терминалите

Даштевски: Наше е да ја почнеме набавката на „фингерпринт“ терминалите