06 Март, 2021
0.0224

КОМПОНЕНТА ДОДАДЕНА ОД СПУТНИК V НА МОДЕРНА И ФАЈЗЕР ЕФИКАСНА ПРОТИВ МУТАЦИИТЕ НА КОВИД: Ќе почне ли соработката меѓу производителите

Објавено во: Свет 21 Февруари, 2021

Додавањето компонента од вакцината Спутник V на Модерна и Фајзер ќе помогне во борбата против мутациите на корона вирусие. Ова го изјави директорот на Рускиот фонд за директни инвестиции Кирил Дмитриев, цитиран од „Спутник“.

Според него, ова ќе постигне поголема ефикасност во справувањето со промените во вирусот.

Ние веруваме дека само со заедничка работа можеме да постигнеме поголема ефикасност, нагласи тој.

Дмитриев е категоричен дека производителите на Спутник V се подготвени да им помогнат на Модерна и Фајзер.

Руската вакцина, регистрирана на 11 август 2020 година, вклучува две дози кои се даваат во интервал од 21 ден. Првата доза се базира на хуман аденовирус тип 26 и втората на хуман аденовирус тип 5.


Можеби ќе ве интересира

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Дури кон средината на март СЗО ќе објави податоци за потеклото на коронавирусот

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Израел прогласи победа над коронавирусот, но лекарите се плашат од новите соеви

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

Сепак ќе одмараат само вакцинирани: Кипар од мај отвора врати за Британците кои примиле две дози

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО 14 ЗЕМЈИ: Луѓето се повеќе им веруваат на вакцините, не се плашат од несакани ефекти

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

СПУТНИК V се повеќе ја добива довербата во Австрија

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

Три земји заедно ќе развиваат вакцина

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО засега не поддржува воведување на ковид пасоши

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји

СЗО: Бројот на новозаразени e зголемен за девет проценти во 53 европски земји