20 Август, 2018
0.2644
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

Објавено во: Свет 17 Јули, 2018

Деца од Тајланд и нивниот фудбалскиот тренер кои по 21 ден беа спасени од поплавената пештера утре ќе одат во своите домови.

Тие  беа безбедно извлечени од пештерата Там Луанг минатата недела во спасувачката операција која го привлече вниманието на целиот свет.

Младите фудбалери и тренерот се згрижени во болница во северниот град Чијанг Раи откако беа спасени.

„Дечињата ќе одржат прес конференција за медиумите, затоа што сакаме да го задоволиме интересот на јавноста“- изјави портпаролот на Владата, Сансерн Кавекамнерд.

Новинарите ќе мораат да ги даваат прашањето однапред, кои потоа ќе ги прегледа и одобри психолог. Одобрените прашања потоа на дечињата ќе им ги постави модератор.

Можеби ќе ве интересира

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

ЗОШТО НИКОЈ НЕ ГО ПОСЛУШАЛ:За надвозникот во Џенова инженер предупредил уште 1979 година

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

(ВИДЕО) Вака изгледа најлуксузниот хотел во светот, а не е во Дубаи

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Индонезија не престанува да се тресе

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

Италијанска компанија нуди 500 милиони евра за нов надвозник во Џенова

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ: Земјотрес од 8,3 степени на Фиџи, 6,3 во Индонезија

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН ШОУМЕН: На свадбата на австриската министерка беше вистинска ѕвезда

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

(ВИДЕО) ПУТИН И МЕРКЕЛ ЗА ВАЖНИ ПРАШАЊА: Прво за проектот кој му е трн во око на Трамп, па Украина и Сирија

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

Премиер бара Европа да им нареди на мигрантите да останат дома

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините

ЏЕНОВА: Уште еден човек почина, а друг е најден во урнатините