10 Јули, 2020
0.0367

КОНЕЧНО ЌЕ ОДИМЕ НА КАФЕ: Локалите може да проработат од среда?

Објавено во: Македонија 25 Мај, 2020

Граѓаните во земјава уште се полни со прашалници кога ќе почне олабавувањето на строгите мерки за заштита од коронавирусот, откако и денеска, втот ден по ред, се принудени да седат во карантин, кој ќе трае се до утре наутро во 5 часот.

Некои неофцијални информации говорат дека Комисијата за заразни болести ќе препорача локалите, односно кафулињата и рестораните, да бидат отворени од среда. 

Се разбира, тоа ќе важи за оние локали што имаат летни тераси, а кои ќе мора да ги почитуваат строгите протоколи за заштита од КОВИД-19.

За отворање се подготвуваат и плажите во туристичките места. Ова ќе следува откако угостителските работници претходно со денови ги подготвуваа своите објекти за начин на работење според кој би се почитувале новите прописи. 

Инаку, локалите во Грција стартуваат со работа денеска. Србија ги отвори своите кафулиња и ресторани уште на 4 мај. 

А еве што на темата отворање на локалите мислат угостителите во земјава. Тие сметаат дека правилата се премногу строги. Читајте.

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?