20 Април, 2018
0.0597

КОНСУЛТАНТ СОВЕТУВА: Ако мислите дека ќе најдете совршена работа, подгответе се за неуспех

Објавено во: Стил 17 Јули, 2017

Симон Синек, познат консултант вели дека барањето добра работа не е како собирање на трофеи. 

Тој вели дека е важно да се совлада вештината на работењето, односно да направите работата да ви биде важна. 

Додава дека тоа ќе се постигне со секојдневна одговорност, односно да се промени перцепцијата за улогата која ја имате. 

Консултантот вели дека луѓето грешат кога веруваат дека ќе најдат идеална работа. 

Наместо тоа советува дека е подобро да барате работа која ќе одговара на вашите вештини и склоности. 

Синек вели дека на овие работи треба да се потсетуваме често, затоа што идеална работа нема, туку работата која ја имаме треба да ја претвориме во работа од соништата. 

Синек додава дека не треба да одите од работа на работа, затоа што на крај ќе бидете незадоволни. 

Можеби ќе ве интересира

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Древните лекари со масло од роза лечеле над 20 болести!

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Роџер Вотерс не сака да работи за „Белите Шлемови“

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Само една чашка алкохол дневно може да го скрати животот

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Идеален за мини викенд патување: Ова е најевтинитот европски град!

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Арсен Венгер официјално си заминува од Арсенал на крајот од сезоната

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Д-р Светлана Смугреска, педијатар: Најважна е довербата лекар-пациент

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Трендо: Убава е и тишината која сам ја мезиш

Родители на распуст

Родители на распуст

Како познатите Македонки ја дефинираат убавината?

Како познатите Македонки ја дефинираат убавината?