18 Мај, 2021
0.0237

КОНТРОВЕРЗНИОТ КИМ ОСТРО КОН БАЈДЕН: Направивте голема грешка

Објавено во: Свет 02 Мај, 2021

Северна Кореја ја нарече американската дипломатија „лажна“ и ја одби понудата за преговори со Вашингтон. Изјавата доаѓа откако американската администрација рече дека претседателот Џо Бајден заговара „отворена дипломатија“ со Северна Кореја во врска со денуклеаризацијата.

Дипломатијата состави „лажен документ“ за Соединетите држави што треба да ги „прикрие нивните непријателски дела“, се вели во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи, пренесено од агенцијата КЦНА.

Во меѓувреме, претседателот eо Бајден е предупреден дека направил „голема грешка“ со неговиот застарен „став кон земјата“.

Во посебна изјава, исто така објавена од КЦНА, Министерството го обвини американскиот претседател за навреда на Ким Јонг Ун, додавајќи: „Доволно ги предупредивме САД за да можат да разберат дека ќе претрпат штета ако не испровоцира“

Во средата, Џо Бајден пред Конгресот рече дека „дипломатијата и острото одвраќање“ ќе ги ограничат нуклеарните амбиции на Пјонгјанг.

Политиката на САД кон Северна Кореја ќе биде „одмерена, практична и отворена за дипломатија“, им рече на новинарите во петокот портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

„Нашата цел останува целосна денуклеаризација на Корејскиот полуостров“, додаде таа.


Можеби ќе ве интересира

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ВТОРА НЕДЕЛА ПАЃА БРОЈОТ НА ИНФИЦИРАНИ И ПОЧИНАТИ - Тедрос сепак предупредува: Ковид 19 е далеку од крајот

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака

ФАЈЗЕР МОЖЕ ДА СЕ ЧУВА ВО ОБИЧЕН ФРИЖИДЕР И ДО ЕДЕН МЕСЕЦ - ЕМА со нова препорака