21 Октомври, 2021
0.0294

КОРОНА БОМБА НА СВАДБА ВО КРАЉЕВО: Од 400 сватови, 100 заразени-шокирале со изјавите во болница

Објавено во: Балкан 14 Октомври, 2021

По свадбата во Краљево за околу 400 луѓе, која што била пред околу еден месец, околу 100 гости на свадба завршија во „Ковид“ амбулантата .

Само во првата недела по свеченоста, се појавија 25 новозаразени лица, а меѓу нив беше и младо момче на триесетина години, невакцинирано, кое за малку ќе заврши на респиратор, открива Владимир Новиќ, рентген техничар во Општата болница Краљево “ Студеница “, пишува српски Курир.

Многу пациенти подоцна жалат што не се вакцинирале, што не се грижеле за себе, но за некои ќе биде предоцна. И здравствените работници страдаат од последиците од нивната неодговорност речиси две години.

- Тоа беше просечна венчавка на околу 400 луѓе. Половина од нив ги знам. Од тој број, околу 100 од нив многу брзо ја посетија клиниката „Ковид“. И кога ќе дојдат, тие се жалат, како и секој ден во последните речиси две години: "Што е ова?! Чекам од шест утрово". „Овој дојде по мене, како е сега пред мене?!“. А оној однапред е маченик натопен со ладна пот. Се распаѓа, не може да издржи, а свадбарите баш им е грижа. Убаво си помина на венчавката и не го интересира. Мораме да го примиме, бидејќи ние сме виновни затоа што се зарази. И, се разбира, тој не веруваше дека „коронела“ или што и да е веќе постои - Новиќ е огорчен и додава дека поради таквите луѓе, гужвите стануваат се поголеми.

- Во првата недела по венчавката, 25 луѓе се појавија поради позитивен тест. Младо момче, вели: "Да знаев, никогаш немаше да отидам на свадба. Ако преживеам, ќе се вакцинирам штом ќе ја напуштам болницата". Излезе неодамна. Едвај избегал од апаратот за дишење! - објаснува докторот и посочува дека здравствените работници се секогаш прва цел.

- Дали е малку што гориме на работа. Кога се враќаме од смена, не можеме да ја удриме вратата од куќата, не ги гледаме децата. Не сум антиваксер. Моето семејство е вакцинирано. Вакцината не е задолжителна, но, луѓе, ако не сакате да се вакцинирате, барем можете да ја носите таа маска. Можете толку многу да ни помогнете, а не да се задушиш при спомнувањето на маската, а за нас, кои носиме две, супер е! - заклучува тој.


Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка