06 Февруари, 2023
0.0497

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Објавено во: Свет 26 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Кина го забележа својот најголем број дневни случаи на Ковид од почетокот на пандемијата, и покрај строгите мерки наменети за елиминирање на вирусот.

Неколку големи градови, вклучувајќи го главниот град Пекинг и јужниот трговски центар Гуангжу, доживуваат епидемии.

Во средата забележани се 31.527 случаи во споредба со априлскиот врв од 28.000.

Бројките се сè уште мали за земја со 1,4 милијарди луѓе и официјално нешто повеќе од 5.200 починале од почетокот на пандемијата.

Тоа е еднакво на три смртни случаи од Ковид на секој милион во Кина, споредено со 3.000 на милион во САД и 2.400 на милион во ОК, иако директните споредби меѓу земјите се тешки.

Додека кинеската политика за нулта Ковид очигледно спаси животи, таа, исто така, нанесе казнен удар врз економијата и животите на обичните луѓе.

Земјата малку олабави некои од тие ограничувања пред неколку недели.

Го намали карантинот за блиски контакти од седум дена во државна установа на пет дена и три дена дома и престана да снима секундарни контакти што им овозможи на многу повеќе луѓе да избегнат да мораат да бидат карантин.

Официјалните лица, исто така, се обидоа да избегнат спроведување на сеопфатни заклучувања од видот што го претрпе најголемиот град, Шангај, претходно оваа година.

Но, соочени со обновениот пораст на случаи во Пекинг, како и со првите смртни случаи од вирусот по неколку месеци, официјалните лица веќе спроведоа некои ограничувања во неколку области, при што продавниците, училиштата и рестораните беа затворени.

ББС.


Можеби ќе ве интересира

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ТУРЦИЈА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ! Огнот проголта се пред себе

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

ДАЛИ Е МОЖНО? Го предвиде земјотресот пред три дена: Можеше ли Турција да ги ублажи последиците од природната катастрофа

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО КАКО СЕ ШИРИ СЕИЗМИЧКИОТ БРАН НИЗ ЦЕЛА ЕВРОПА: Од Турција до најсеверните делови на Скандинавија

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Спасено дете по 7 часа под урнатините: Потресно ВИДЕО од Турција

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Морничави сцени од Турција: Зграда за малку ќе се урнела врз автомобили, луѓето за влакно ја избегнале смртта (ВИДЕО)

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

Жител на Турција: „Пред земјотресот се СЛУШНА БУЧАВА под земја“

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ЗЕМЈОТРЕСОТ СРАМНИ СО ЗЕМЈА НАД 1.700 ЗГРАДИ, 500 ЛУЃЕ УМРЕА: Најнови податоци стигнуваат од Турција

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ВТОРИОТ ПОТРЕС БИЛ СИЛЕН 6,7 СТЕПЕНИ - се очекува афтершоковите да продолжат со часови, дури и со денови

ПРОЗОРИТЕ НИ ЕКСПЛОДИРАА ПРЕД ОЧИ, ИЗГЛЕДАШЕ ДЕКА СВЕТИЛКАТА ЌЕ ПАДНЕ ВРЗ НАС - сведоци за земјотресот во кој досега загинаа над 195 луѓе

ПРОЗОРИТЕ НИ ЕКСПЛОДИРАА ПРЕД ОЧИ, ИЗГЛЕДАШЕ ДЕКА СВЕТИЛКАТА ЌЕ ПАДНЕ ВРЗ НАС - сведоци за земјотресот во кој досега загинаа над 195 луѓе