26 Април, 2018
0.0668

Косово и Албанија со поддршка за САД и нападите врз Сирија

Објавено во: Балкан 15 Април, 2018

Косово и Албанија и официјално застанаа на страната на САД и нивните западни сојузници за ракетните напади изведени во Сирија по тврдењата дека режимот на Асад извршил хемиски напади во Дума каде загинаа 50 цивили.

– Ја подржуваме воената интервенција на САД, Францја и Британија врз хемискиот арсенал на криминалниот режим на Асад. Ние сме на страната на нашите сојузници и ја подржуваме одлучноста на претседателот Трамп во заштитата на човечките животи и човековите права, стои во реакцијата на Мета.

Подршка даде и Владата во Тирана преку Министерството за надворешни работи а не изостана ни поддршка за нападите од опозициската Демократска партија, која ги смета за целосно легитимни.

На иста линија со Албанија се и косовските институции и политичките партии.

– Косово ја подржува интервенцијата на евоатланските сојузници за да се спречи режимот на Асад во Сирија. Хемските напади врз невините цивили се неправедни, а обидот на демократските земји да воспостават мир во оваа земја е неопходна активност, смета косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

Косовските медуми наведуваат дека во нападите се користени идентични бомби како и при нападите што во 1999 година ги изврши НАТО врз Србија.


Можеби ќе ве интересира

Oва се контрамерките кои Белград ги презема кон Загреб

Oва се контрамерките кои Белград ги презема кон Загреб

Рускиот патријарх три дена во Албанија

Рускиот патријарх три дена во Албанија

Грција продолжува со продажба на јавните добра заради отплата на долговите

Грција продолжува со продажба на јавните добра заради отплата на долговите

Шефиц: Целиот регион има миграциски потенцијал од околу 50.000 луѓе

Шефиц: Целиот регион има миграциски потенцијал од околу 50.000 луѓе

Koj сака да го отруе Еди Рама?

Koj сака да го отруе Еди Рама?

Телото на убиецот на Аркан најдено кај семафор

Телото на убиецот на Аркан најдено кај семафор

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста