12 Декември, 2018
0.4921
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Косово со санкции кон Србија - што вели ЕУ за ова?

Објавено во: Балкан 06 Ноември, 2018

Соседно Косово ги зголеми таксите за увоз на производи од Србија. 

Владата во Приштина денеска на седница донесе одлука да воведе дополнителни 10 отсто на таксите за производите кои се увезуваат од Србија. Ова го соопшти косовскиот премиер Рамуш Харадинај и додаде дека од денеска, па натаму во Косово ќе се донесуваат одлуки во врска со однесувањето на Србија без за нив да се расправа во Брисел.

„Дел од ЕУ смета дека се треба да оди на маса со Србија, и за либерализацијата на визите и за војската мислат дека треба да се стават на маса, меѓутоа Србија има непријателски однос. А, кон земјите кои имаат непријателско однесување следуваат санкции. И ние така ќе дејствуваме. Процесите ќе се драматизираат, но измени на косовскиот Устав нема да има“, вели Харадинај.

Рече дека тие не бараат милост, туку партнерство. 

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц денеска во Приштина изјави дека Виена го поддржува секој мировен договор кој би го поддржале Србија и Косово, не исклучувајќи ги опциите за менување на границите. Тој не го криеше својот скептицизам во врска со формирањето на косовската армија и визната либерализација. Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека дијалогот со Србија треба да продолжи додека не се постигне сеопфатен договор кој, според него, ќе донесе меѓусебно признавање и членство на Косово во Обединетите нации.

Европската унија побара од косовските власти итно да ја објаснат одлуката за зголемување на даноците од 10 отсто за увозни стоки од Србија и од БиХ и очекува Приштина тие мерки да ги прекине.

Можеби ќе ве интересира

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Приштина подготвува уште три мерки против Србија

Приштина подготвува уште три мерки против Србија

ПРИМЕР ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ: Земја од регионот има над 700 стогодишници

ПРИМЕР ЗА ДОЛГОВЕЧНОСТ: Земја од регионот има над 700 стогодишници