16 Февруари, 2019
0.3554
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Косово со санкции кон Србија - што вели ЕУ за ова?

Објавено во: Балкан 06 Ноември, 2018

Соседно Косово ги зголеми таксите за увоз на производи од Србија. 

Владата во Приштина денеска на седница донесе одлука да воведе дополнителни 10 отсто на таксите за производите кои се увезуваат од Србија. Ова го соопшти косовскиот премиер Рамуш Харадинај и додаде дека од денеска, па натаму во Косово ќе се донесуваат одлуки во врска со однесувањето на Србија без за нив да се расправа во Брисел.

„Дел од ЕУ смета дека се треба да оди на маса со Србија, и за либерализацијата на визите и за војската мислат дека треба да се стават на маса, меѓутоа Србија има непријателски однос. А, кон земјите кои имаат непријателско однесување следуваат санкции. И ние така ќе дејствуваме. Процесите ќе се драматизираат, но измени на косовскиот Устав нема да има“, вели Харадинај.

Рече дека тие не бараат милост, туку партнерство. 

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц денеска во Приштина изјави дека Виена го поддржува секој мировен договор кој би го поддржале Србија и Косово, не исклучувајќи ги опциите за менување на границите. Тој не го криеше својот скептицизам во врска со формирањето на косовската армија и визната либерализација. Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека дијалогот со Србија треба да продолжи додека не се постигне сеопфатен договор кој, според него, ќе донесе меѓусебно признавање и членство на Косово во Обединетите нации.

Европската унија побара од косовските власти итно да ја објаснат одлуката за зголемување на даноците од 10 отсто за увозни стоки од Србија и од БиХ и очекува Приштина тие мерки да ги прекине.

Можеби ќе ве интересира

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите