27 Јануари, 2021
0.0209

Косовскиот министер за внатрешни работи: Обвинетите од „Монструм“ ќе бидат екстрадирани

Објавено во: Македонија 22 Октомври, 2019

Косовскиот министер за внатрешни работи Екрем Мустафа во Ѓорче Петров, каде што македонските и косовските специјални сили имаа заедничка вежба, рече дека првообвинетите во случајот „Монструм“ ќе бидат екстрадирани во Македонија.

- Тие ќе бидат екстрадирани во Македонија, штом завршат сите процедури во министерството за правда - рече Мустафа

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, првообвинетите за убиството на петмината Македонеци кај Железарското езеро во Скопје, се пребегани во Косово од 2012, а тамошната полиција ги уапси и кај нив пронајде поголемо количество оружје.

Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски, за специјалните единици најави нови интервентни возила следната недела, кои што треба да ги заменат старите, но не сакаше уште сега да ги објавува нивните технички карактеристики.

Додаде дека засега нема индиции дека може да дојде до зголемување на бројот на мигранти и дека е рано уште сега да биде во комбинација за технички премиер, бидејќи за тоа, како што вели тој, ќе одлучува шефот на Владата, Зоран Заев, и органите на партијата.


Можеби ќе ве интересира

Израелци скенирале и констатирале дека некој трет незаконски прислушува

Израелци скенирале и констатирале дека некој трет незаконски прислушува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија ќе набавува кинески вакцини, денес нови 444 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија ќе набавува кинески вакцини, денес нови 444 заразени со коронавирусот

Вакцинацијата во државата ќе се спроведува во три фази

Вакцинацијата во државата ќе се спроведува во три фази

Има 21 починат и 444 нови заразени со коронавирусот

Има 21 починат и 444 нови заразени со коронавирусот

Милошоски бара оној кој извршил родово насилство врз жена да не може да биде пратеник, градоначалник, министер

Милошоски бара оној кој извршил родово насилство врз жена да не може да биде пратеник, градоначалник, министер

Македонија повторно се стресе

Македонија повторно се стресе

БЛАГОДАРАНОСТ ОД МАКАРСКА ДО КАВАДАРЦИ: Mитко Јанчев е горд што помогнале на пријателите во Хрватска

БЛАГОДАРАНОСТ ОД МАКАРСКА ДО КАВАДАРЦИ: Mитко Јанчев е горд што помогнале на пријателите во Хрватска

ДСЗИ констатира нерегистрирана гинеколошка ординација во домот на д-р Мухамед Асани и му ја забрани дејноста во ординацијата

ДСЗИ констатира нерегистрирана гинеколошка ординација во домот на д-р Мухамед Асани и му ја забрани дејноста во ординацијата

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија