28 Јануари, 2023
0.0224

Косовската полиција тврди дека Србите кон кои пукаа се криминалци, едниот бил вмешан во 80 кривични дела

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

За настанот кој вчера предизвика тензии на Косово, косовската полиција синоќа објави дека двете лица кои со автомобил удриле во полициско возило во селото Бистрица во општина Лепосавиќ, од кои едниот од нив полицајците го раниле при бегството, имале криминално досие. 

Полицијата вели дека презела оперативни истражни дејствија на службена должност и идентификувала двајца осомничени, а од проверките е утврдено дека се вмешани во криминални активности. Мажот со иницијали Д.С. (32), се сомничи дека е вмешан во повеќе од 80 кривични дела, како убиство, принуда, поседување оружје без дозвола, напад, попречување службено лице во вршење на службената должност, закани, тешка кражба, предизвикување општа опасност, грабеж и слично. Уште едно лице М.Д. (38), се сомничи дека е вмешано во 17 кривични дела и тоа убиство, принуда, поседување оружје без дозвола, тешка кражба, тешка телесна повреда, неовластено преминување на граница, манипулација на докази и три прекршоци.

Канцеларијата на Владата на Србија за Косово и Метохија информираше дека припадници на полициската единица Роса пукале во возило во кое се наоѓале двајца Срби и тешко го раниле возачот. Како што велат, Миљан Делевиќ е ранет во левата страна на градниот кош, додека неговиот совозач Душан С. поминал без повреди. 

Повредениот Србин заврши во болницата во Краљево. 

фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Четворица хрватски морепловци во притвор зошто овозможиле бегство на јахтата на Усманов

Четворица хрватски морепловци во притвор зошто овозможиле бегство на јахтата на Усманов

Албанската мафија инсталирала 39 тајни камери во Корча и Подградец за да ја следи полицијата

Албанската мафија инсталирала 39 тајни камери во Корча и Подградец за да ја следи полицијата

ЈАГМА ЗА ОВАА РАБОТА ВО СРБИЈА - заработуваат дури и повеќе од програмерите, а немаат фиксно работно време

ЈАГМА ЗА ОВАА РАБОТА ВО СРБИЈА - заработуваат дури и повеќе од програмерите, а немаат фиксно работно време

ПУТИНОВИОТ ПРОПАГАНДИСТ ГО ФАЛИ МИЛАНОВИЌ - „Тоа не го кажува било кој, туку претседателот на Хрватска“

ПУТИНОВИОТ ПРОПАГАНДИСТ ГО ФАЛИ МИЛАНОВИЌ - „Тоа не го кажува било кој, туку претседателот на Хрватска“

ДЕЛОВИ ОД ГРЦИЈА ПОД ВОДА: Службите спасуваа луѓе од лифтови и сечеа дрвја

ДЕЛОВИ ОД ГРЦИЈА ПОД ВОДА: Службите спасуваа луѓе од лифтови и сечеа дрвја

Градоначалникот на Белград купил вила во Трст за 820 илјади евра - НЕ БИЛА ПРИЈАВЕНА

Градоначалникот на Белград купил вила во Трст за 820 илјади евра - НЕ БИЛА ПРИЈАВЕНА

Дали Вучиќ ќе го потпише договорот за Косово или ќе има референдум?

Дали Вучиќ ќе го потпише договорот за Косово или ќе има референдум?

ПОСВОИЈА ДЕВОЈЧЕ НА КОЕ МУ ПОЧИНА ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО - хуманоста на Бранкица и Слободан го расплака регионот

ПОСВОИЈА ДЕВОЈЧЕ НА КОЕ МУ ПОЧИНА ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО - хуманоста на Бранкица и Слободан го расплака регионот

Дипломатска офанзива: ЕУ бара од БиХ да воведе визни санкции за Русија

Дипломатска офанзива: ЕУ бара од БиХ да воведе визни санкции за Русија