13 Јули, 2020
0.0320

КОСТА КОСТАДИНОВ ГО ПРОЗВА ЧУЛЕВ - дали не се изборен поткуп донациите од вашата партија

Објавено во: Македонија 25 Мај, 2020

Не престануваат меѓупартиските обвинувања кои се однесуваат на хуманитарна помош. Сега портпаролот на СДСМ, Коста Костадиновски, ја прозива опозициската ВМРО-ДПМНЕ и нејзината кандидатка за пратеничка, како и министерот за внатршни работи Наќе Чулев, за донација што Унијата на жени на партијата од неколку скопски општини, односно Куманово, Гази Баба и Аеродром, ја давала за социјални категории, односно семејства со социјален ризик.  

Од фотографијата се гледа дека донацијата е направена на 15 мај, а помошта била давана по повод Меѓународниот ден на семејството.

„Се прашувам, дали кандидатката за пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на прес конференција и ќе си ја обвини сопствената партија за изборен поткуп? Дали Наќе Чулев ќе ги малтретира членовите на ВМРО-ДПМНЕ кои донирале прехранбени продукти. За разлика од вас, во Струмица тоа го прави невладина организација и покрај се, волонтерите се малтретирани држени во полициски станици...“, пишува Костадинов.

А својот пост го завршува на следниов начин: 

„пс. Се сеќавате на изјавата на Мицкоски каде повикува да се купуваат македонски производи? Обидете се да најдете македонски производ на сликите!
Дури и за тоа излажаа!“, пишува Костадиновски.

Деновиве се водеше жестока меѓупартиска дебата за хуманитарните пакети што се делеле во Струмица, а за кои министерот Чулев најави истрага, и ако со неа се утврди дека од примателите на хуманиратна помош била барана противуслуга, давателите ќе одговараат за поткуп, како и за непочитување на владините мерки.

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти