19 Август, 2018
0.2965
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

КОСТАДИН ФИЛИПОВ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ ДА ГИ ВРАТАТ БУГАРСКИТЕ ПАСОШИ

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2018

„Многу од пратениците на ВМРО ДПМНЕ имаат бугарски пасоши, бугарско државјанство, а не влегоа во Собранието да гласаат за ратификација на Договорот за добрососедство и соработка. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ можеа барем да присустуваат  во Собранието за да има поголем легитимитет гласањето,  без разлика што  се  против Договорот меѓу Македонија и Бугарија.  Тоа беше срамна одлука на пратениците на најголемата опозициска партија“  порача бугарскиот новинар,  Костадин Филипов во интервју за емисијата Фактор магазин на ТВ24.

„Кога веќе го бојкотираат гласањето за ратификација на Договорот за Добрососедство, тогаш пратениците од ВМРО ДПМНЕ нека ги вратат бугарските пасоши“, порача  доајенот на бугарското новинарство и долгогодишен дописник на БНТ од Скопје, Костадин Филипов.

Филипов вели дека  според некои неофицијални информаци повеќе од 100 илјади македонски граѓани веќе имаат бугарско државјанство, додавајќи  дека интересот кај Македонците за бугарски пасош и понатаму ќе биде голем сѐ додека Македонија не влезе во ЕУ. 

„Дилемата ми е ако имате попис како тие луѓе  кои имаат и бугарско државјанство како ќе се  изјаснат  како Македонци, Бугари, Албанци, Власи, Турци?“- прашува Филипов.  

Во однос на макеоднско-грчкиот спор за името,  Филипов не  исклучува Бугарија да се противи на евентуално решение кое би го постигнале Скопје  и Атина.

„Во дел бугарските политичките кругови има одреден страв дека со некоја географска одредница во името како на пример Северна или Горна тоа би можело да значи дека Грција  во некој момент може да има претензии кон Пиринскиот крај кон географска област Македонија. Од трите варијанти Северна, Горна или Вардаска Македонија изгледа властите во Софија  би сакале решението да биде Вардарска Македонија бидејќи тоа е поблиску до  денешната слободна, независна и суверена  Македонија“ - рече Филипов кој беше дел од  делегација која ја предводеше бугарскиот претседател Радев за време не неговата посета на Скопје. 


Можеби ќе ве интересира

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот