01 Декември, 2020
0.0199

Ковачевски: Мерките за граѓаните и стопанството не се задоцнети

Објавено во: Економија 23 Октомври, 2020

Ликвидноста на Буџетот е добра и ќе бидат исплатени сите обврски кон буџетските корисници, изјави  заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски кој соопшти дека синоќа завршила амандманската расправа за ребалансот на Буџетот 

Ковачевски вели дека мерките што Владата ги предложи, а кои се имплементирани во вториот ребаланс на Буџетот на 2020 година, се во насока на одржување на стандардот на населението во светло на економската криза. 

Заменик-министерот вели дека проекциите на Светска банка се слични како и предвидувањата на Владата

Во светло на тие проекции се креирани мерките и граѓаните и компаниите не треба да се грижат. Мерките што ги носи Владата како поддршка за граѓаните и за стопанството не се задоцнети, но, остануваме отворени за разговори со сите засегнати страни, рече Ковачевски.

Додаде дека во Владата секојдневно се на располагање.

„И во текот на трите месеци кои се пред нас до крајот на годината, но и во 2021 година која исто така ќе биде година што ќе почне погодена со вирусот. Постојано ќе работиме со нив и ќе ги адаптираме мерките онака како што најдобро можат да и помогнат на секоја индустрија поединечно, рече Ковачевски.


Можеби ќе ве интересира

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари

Извршителите наплатиле од државата рекордни 22 милиони евра

Извршителите наплатиле од државата рекордни 22 милиони евра

Странските инвестиции повторно во минус, има ли плафон за цехот од кризата

Странските инвестиции повторно во минус, има ли плафон за цехот од кризата

Колку години ќе постат акционерите на најголемиот производител на сувомесно?

Колку години ќе постат акционерите на најголемиот производител на сувомесно?

КРИЗАТА ГО ЗЕМА ДАНОКОТ: Се намалил бројот на работници во индустријата

КРИЗАТА ГО ЗЕМА ДАНОКОТ: Се намалил бројот на работници во индустријата