09 Август, 2022
0.0364

Ковачевски за БЕГ: Системот е продаден на Кипар на фирма со 5.000 евра влог

Објавено во: Економија 29 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Премиерот Димитар Ковачевски денеска како одговор на пратеничко прашање на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, во Собранието рече дека државата ќе обезбеди оператор за топлинско загревање на СКопје во грејната сезона, откако Регулаторната комисија за енергетика му ги одзеде трите лиценци на БЕГ.

Ковачевски му рече на Николоски да го запраша поранешниот премиер Никола Груевски како се формирала оваа компанија своевремено и од кого потекнува.

- Топлинската енергија во Град Скопје нми е предизвик од 17 јануари од мојот прв ден како премиер. Вашата Влада и вашиот премиер дозволил системот за загревање да биде продаден на компанија од Кипар со основачки влог од 5.000 и која која нема лиценца за снабдување со гас. Затоа Град Скопје требаше да го превземе, а сега јавно кажа дека нема знаење и волја со тоа да управува. Компанијата со 5.000 влог во Кипар, треба да прашате кој ја регистрирал, дали се руски или не се руски олигарси, дали целиот систем го имаат заложено во банки во Луксембург, рече Ковачевски.

Тој додаде дека Владата ќе објави оглас и дека ќе најде оператор за производство, снабдување и дистрибуција со топлинска енергија до започнувањето на грејната сезона.

Можеби ќе ве интересира

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

Финансии: Ќе се дебатира за прогресивниот данок

ДИЗЕЛОТ ЗА ТРИ ДЕНАРИ, 95-КАТА ЗА 3,5 И 98-ТА ЗА ДВА ДЕНАРИ - еве за колку поевтини гортива ќе може да наточите од ноќеска на полноќ

ДИЗЕЛОТ ЗА ТРИ ДЕНАРИ, 95-КАТА ЗА 3,5 И 98-ТА ЗА ДВА ДЕНАРИ - еве за колку поевтини гортива ќе може да наточите од ноќеска на полноќ