23 Октомври, 2020
0.0203

Ковид -19 се појави и во кумановската градинка

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2020

Ковид -19 се појави и во кумановската градинка „Ангел Шајче“. 

Негувателка од оваа градинка е инфицирана со коронавирусот. 

Информацијата ја потврдија надлежните од установата.  Негувателката работела во клонот „Детелинка“, а во петокот воопшто не дошла на работа. 

Таа се пожалила на други здравствени проблеми, висок крвен притисок и крвавење од нос. 

Во текот на викендот направила тест кој покажал дека е позитивна на вирусот. Извршена е и вонредна дезинфекција на тој објект.

Во Кочани во објектот Цветови дури три групи деца денеска останале дома и сите ќе бидат тестирани. 

Викендот кластер градинка се појави во Струмица каде три деца од иста група имаат позитивни тестови на Ковид-19 и се заразиле меѓу себе.

Претходно, имаше заразени вработени од градинки во Скопје, Свети Николе и Битола. 

Ако се зголеми бројот на заразени во градинките, можно е тие повторно да бидат затворени. 

За 24 часа во Македонија има нови 45 заразени со коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Каракачанов за Сител: Блокада за ЕУ ќе разбуди македонски политичари од југословенскиот сон

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Починатиот 36-годишен пациент имаше дијабетес и масивна пневмонија, водеше тешка битка со Ковид: Д-р Стевановиќ за Фактор

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Филипче вечерва: Се тестира во три смени, од понеделник ќе бараме и нови термини

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Нови пациенти во болниците: 600 луѓе се хоспитализирани, се бараат места по клиниките

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Меѓу починатите има млади лица на 36, 44 и 53 години: Црна ковид статистика

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Резултатите доцнеа: За 24 часа, 518 новозаболени, девет мртви

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Заев: 5G мрежата ќе има попозитивни ефекти од електричната енергија

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Нема термини за тестирање, министерот уверува дека викендов ќе се тестира со полн капацитет и без паузи

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово

Ако има потреба повторно ќе требаат ПЦР тестови за Косово