15 Септември, 2019
0.0201

КОЅИЈАС ЗА ТАБЛИТЕ НА СПОМЕНИЦИТЕ: „Сами признаа дека Александар Велики е грчки херој“

Објавено во: Македонија 17 Август, 2019

На споменикот на Александар Велики во Скопје пред три дена е поставена табла на која е истакнато дека овој голем војсководец и припаѓа на хеленската историја и култура.

Никос Коѕијас, некогашен министер за надворешни работи на Грција, на социјалните мрежи објави фотографија од новопоставените табли на споменикот, напоменувајќи дека тоа е знак на кој пишува дека Александар Велики е грчки херој.

Согласно одредбите од Преспанскиот договор, пред неколку дена, на неколку споменици на плоштадот Македонија во центарот на Скопје, се поставени табли на кои се прецизира дека се работи за личности од хеленската култура и кои и припаѓаат на светската културна градина.


Можеби ќе ве интересира

ПАДНАЛ ВО БЕЗДНА: Планинар го остави животот на Олимп

ПАДНАЛ ВО БЕЗДНА: Планинар го остави животот на Олимп

АКО ПАТУВАТЕ ОВА УТРО: Каде да внимавате на патиштата

АКО ПАТУВАТЕ ОВА УТРО: Каде да внимавате на патиштата

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НИВ: За Обвинителите од тимот на Катица ќе се решава утре

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НИВ: За Обвинителите од тимот на Катица ќе се решава утре

„РЕКЕТ“ И СЕ УДРИ ОД ГЛАВА: Неславно завршување на мандатот на Катица во која се гледаше надеж за правда

„РЕКЕТ“ И СЕ УДРИ ОД ГЛАВА: Неславно завршување на мандатот на Катица во која се гледаше надеж за правда

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Еве какви температури ни носи овој ден

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Еве какви температури ни носи овој ден

Јанева разрешена и од Советот на јавни обвинители

Јанева разрешена и од Советот на јавни обвинители

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците ја „решија“, на потег вечерва Советот на јавни обвинители за Јанева

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пратениците ја „решија“, на потег вечерва Советот на јавни обвинители за Јанева

БЕСНЕЕ ОГНЕНА СТИХИЈА: Пожари на неколку места во државата

БЕСНЕЕ ОГНЕНА СТИХИЈА: Пожари на неколку места во државата

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО

Катица Јанева повеќе не е чело на СЈО