27 Мај, 2022
0.0243

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

Објавено во: Свет 16 Јануари, 2022

Новак Ѓоковиќ го загуби случајот и ќе биде депортиран од Австралија, соопшти Федералниот суд

Тоа значи дека најдобриот светски тенисер нема да може да ја одбрани титулата на Австралија опен и ќе мора да ја напушти Австралија. Исто така, ваквата одлука повлекува можност Ѓоковиќ да добие тригодишна забрана за влез во земјава, но за тоа би се решавало во следниот период.

Главниот судија Алсоп на самиот почеток јасно ставил до знаење дека не се работи за жалба и одлука на извршната власт, туку дека се работи за преиспитување на законитоста на одлуката.

Конкретните причини за одлуката написмено ќе бидат доставени во наредните денови. Судијата Алсоп рече дека не верува дека се потребни дополнителни наредби.


Можеби ќе ве интересира

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата