12 Јули, 2020
0.0353

Крај на пржена храна, колачи, вафли и бонбони во детските градинки во Бугарија

Објавено во: Балкан 12 Јуни, 2019

Пржена храна, колачи, вафли и бонбони повеќе нема да бидат присутни во менијата во градинките за деца во соседна Бугарија. Но, исто така овој тип на храна нема да се подготвува ниту во детските домови и детски кампови.

Забраната е воведена како промена во Уредбата за здрава исхрана на деца на возраст од 3 до 7 години, објавија бугарските медиуми.

 Новите менија обезбедуваат најмалку три вида свежо овошје и свеж зеленчук неделно, ајран без додадена сол и џем со екстра квалитет. Децата нема да можат да јадат морска храна, како што се школки, ракови и лигњи, ќе биде дозволена само риба.

Досега правилата за здрава исхрана во згрижување дозволуваа прием на пржена храна, како и на колачи, пасти, вафли и бонбони до два пати неделно. Во проектот на овој правилник престанува можноста за слатките производи, а пржена храна се забранува.

Се воведува и услов децата да јадат барем по 3 видови свежо овошје и уште толку вида свеж зеленчук неделно, а ужинката пред пладне веќе ќе може да биде и од зеленчук, но без додадена сол или шеќер.

Во новиот вид на храна за градинките, домовите и детските кампови за деца од 3 до 7 години се воведуваат но и се ограничуваат додадените масти.  Ќе има ограничување за користење при подготовка на храната и за употребата на сол и шеќер.

Според новите правила децата треба да консумираат интегрални производи барем 5 пати во неделата, да јадат џемови и мармалади само со екстра квалитет, сирење, кашкавал и урда - само од кравјо млеко, а месото да нема масти и да не е обработено на друг начин, освен ладно.

Подготвеното мелено месо, ќофтињата и ќебапи нема да биде дозволено. 


Фото  blitz.bg

Можеби ќе ве интересира

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

НИКОЈ НЕ СЕ СПАСИ ОД ВТОРИОТ БРАН - балканските држави избројаа рекордни новозаразени

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија