05 Јуни, 2020
0.0223

Крај за едно сонце во Македонија

Објавено во: Македонија 14 Август, 2019

Барање до локалните самоуправи од сите јавни места да се отстранат симболите на сонцето на Вергина упати Владата.

Тоа сонце до 1995 година беше дел од македонското знаме.

Сонцето на Вергина, кое после прогласувањето на независноста на Македонија, се наоѓаше на знамето, од вторник е непосакуван симбол во државата.

Наредба до сите локални самоуправи, согласно со претходните меѓународни обврски, да се отстрани овој симбол од јавните места, штом суштински се заврши процесот на отстранување симболи околу кои скоро три децении спореа Скопје и Атина.

Недолго после прогласената независност, Македнија на знамето имаше ѕвезда или сонце на Вергина, симболот на античка Македонија, кој додуша во сино-бела комбинација се наоѓа на знамето на Грчка Македонија.

Тој симбол во 1995 година , под притисок на Грција, е заменет со македонското сонце.

Компромисната верзија на ова сонце се наоѓа на споменикот Александар Македонски во Скопје и на плочниците околу неколку градови во земјава.

Во последните години можеше да се види само како дел од сценографија во тек на протестите на опозициската ВМРО ДПМНЕ.

Можеби ќе ве интересира

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот